لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

ششصد تن از زندانیان سیاسی، خانواده‌های دادخواه و معترضان از عدم مشارکت در انتخابات حمایت کردند


ششصد تن از زندانیان سیاسی، خانواده های دادخواه، معترضان آسیب دیده چشمی، فعالان صنفی و دانشجویی و سایر اقشار جامعه ایران در بیانیه‌ای خواستارعدم مشارکت در انتخابات تعیین جایگزین رئیسی شده و از بیانیه ۵۲۰ معلم در این باره حمایت کردند.

امضاکنندگان با «آگاهانه و مسئولانه» خواندن بیانیه اخیر معلمان درباره عدم مشارکت در انتخابات حکومتی ریاست جمهوری، از دیگر شهروندان کشور خواسته‌اند «متحد و یکپارچه از شرکت در این نمایش بدفرجام برای ایران و مردم ایران» خودداری کنند.

پیشتر در دوم تیرماه، ۵۲۰ تن از فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که برای دفاع از جمهوریت و بر اساس حقوق شهروندی، در «انتخابات» پیش روی جمهوری اسلامی برای تعیین رئیس دولت شرکت نخواهند کرد.

در ادامه بیانیه امضا شده از سوی ۶۰۰ زندانی سیاسی، خانواده دادخواه، معترضان و کنشگران صنفی آمده: «ما بر این باوریم با تکیه بر مقاومت مدنی و با نشر آگاهی و ایجاد اتحاد در عمل میتوان جنبش آزادی خواهی مردم ایران را به پیش ببریم.»

دولت ایالات متحده اعلام کرده است که از حکومت جمهوری اسلامی انتظار برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه‌ را ندارد و در همین راستا به حمایت از مردم ایران ادامه می‌دهد.

گزارش ها از داخل ایران حاکی است مردم اقبال چندانی به این انتخابات حکومتی نشان نمی‌دهند و آن را «انتصابات» حکومتی می‌دانند.

تازه‌ترین نظرسنجی یک وب‌سایت دولتی در روز ۳۱ خرداد نشان داد که ۷۳ مردم برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی و مناظره‌های تلویزیونی آنها را دنبال نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG