لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

تحریم «سیرک انتخابات»؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی: در خانه می‌مانیم و به گلوله رأی نمی‌دهیم


مخالفان حکومت، برگزاری انتخابات در ایران توسط جمهوری اسلامی را «سیرک و نمایش» توصیف می‌کنند
مخالفان حکومت، برگزاری انتخابات در ایران توسط جمهوری اسلامی را «سیرک و نمایش» توصیف می‌کنند

با نزدیک شدن زمان برگزاری رأی‌گیری میان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی، هشتگ «در خانه می‌مانیم» در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شده است و شماری از شهروندان می‌گویند در آنچه «سیرک انتخابات» می‌نامند، شرکت نخواهند کرد.

شاهزاده رضا پهلوی، روز پنج‌شنبه هفتم تیر، بار دیگر تأکید کرد: «هر رأیی که در صندوق این رژیم اهریمنی ریخته شود، فقط به عمر آن اضافه می‌کند.»

هم‌زمان، هشتگ «در خانه می‌مانیم» که روز پنج‌شنبه توسط کاربران در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شده، با حمایت برخی خانواده‌های دادخواه نیز همراه بوده است.

از جمله، فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در قزوین، با انتشار تصویری از محسن محمدپور، نوجوان جان‌باخته در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، تأکید کرد: «فردا در خانه می‌مانیم.»

برخی فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران، و گروه قابل توجهی از کاربران با نام مستعار در شبکه اجتماعی «ایکس» با این هشتگ همراه شده‌اند.

سمیرا راهی، روزنامه‌نگار، تصویری از سارینا اسماعیل‌زاده نوجوان کشته شده در سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱ را منتشر کرده و تأکید کرده است که «فردا در خانه می‌مانیم.»

کاربران رسانه‌های اجتماعی همچنین با اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر توسط کارگزاران جمهوری اسلامی، از جمله اعدام، می‌گویند: «فردا در خانه می‌مانیم و به گلوله رأی نمی‌دهیم.»

همچنین، مصطفی مهرآیین، پژوهشگر و استاد دانشگاه که بخشی از مناظره‌اش با عباس عبدی روزنامه‌نگار، در روزهای گذشته در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته بود، در بیانیه‌ای از مردم ایران خواست که در انتخابات حکومتی شرکت نکنند.

او با انتشار متنی در حساب اینستاگرام خود خطاب به مردم ایران نوشت: «شما نیازی به هیچ میانجی از جمله نیروهای به اصطلاح اصلاح‌طلب میان خود و هسته سخت قدرت ندارید و باید منازعه خود با قدرت و تحقق اهداف و آرمان‌ها و خواسته‌های تان را مستقیم و در قالب اشکال متفاوت جنبش مدنی دنبال کنید.»

  • تأکید زندانیان سیاسی مشهد بر ضرورت همبستگی در مقابل جمهوری اسلامی

در آستانه برگزاری رأی‌گیری میان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی، شماری از زندانیان سیاسی محبوس در «بند ۶/۱» زندان وکیل‌آباد مشهد در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه ششم تیر منتشر شد، با فراخواندن مردم و گروه‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی به «همبستگی ملی»، خواستار ایجاد «تشکیلاتی منسجم» برای «به ثمر نشستن خیزش آینده حیاتی» شدند.

در این بیانیه که با امضای تعدادی از زندانیان سیاسی زندان وکیل‌آباد مشهد از جمله عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل‌محمدی منتشر شده، آمده است: «دنیا و مجامع جهانی زمانی برای اپوزیسیون ایران ارزش قائل می‌شوند که ببینند علی‌رغم همه اختلافات فکری، ما توان هم صدایی را داریم و در مشترکات مهمی چون نابودی رژیم استبدادی و برقراری حکومت دموکراتیک که ضامن صلح و ثبات منطقه و جهان باشد، کنار یکدیگریم.»

تاکنون امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و علیرضا زاکانی از رقابت بر سر جانشینی رئیسی کناره‌گیری کرده‌اند و در صورتی که در فرصت باقی مانده، نامزد دیگری انصراف ندهد، رأی‌گیری در میان چهار نامزد باقی‌مانده جمهوری اسلامی،‌ یعنی محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، مسعود پزشکیان و مصطفی پورمحمدی انجام خواهد شد.

در این حال، شهروندان از راه‌های مختلف، از جمله آتش زدن بنرهای تبلیغاتی نامزدها، مخالفت خود را با انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنند.

آتش زدن بنرهای انتخاباتی پزشکیان و قالیباف در بوکان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

مخالفت‌ها با آنچه «نمایش و سیرک انتخابات» نامیده می‌شود، ادامه دارد و ناظران می‌گویند فرقی میان کارگزاران جمهوری اسلامی از جناح‌های اصلاح‌طلب و اصول گرا وجود ندارد. از جمله، حسین رونقی، فعال مدنی، روز چهارشنبه در پیامی ویدئویی تأکید کرد که «کلیت جمهوری اسلامی فقط یک سد در مسیر پیشرفت آزادی و آبادی ایران است.»

از سوی دیگر، در میان حامیان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی نیز درگیری‌هایی گزارش شده است. از جمله ویدئویی از درگیری حامیان مسعود پزشکیان و محمدباقر قالیباف در میدان انقلاب تهران منتشر شده است.


همچنین سردبیر «رجا نیوز»، رسانه نزدیک به جریان سیاسی موسوم به «جبهه پایداری» و از حامیان سعید جلیلی، طرفداران قالیباف را «یک مشت رأی به حرام» خوانده است.

علیرضا سلیمانی در شبکه اجتماعی ایکس تأکید کرد که حامیان محمدباقر قالیباف «برای یک مشت رأی به حرام در نقش پیاده‌نظام ستاد پزشکیان و تکمیل‌کننده سناریوهای خطرناک امنیت ملی ظاهر شدند.»

علاوه بر این، حمله یک نماینده ستاد سعید جلیلی به مخالفان حجاب اجباری مورد توجه کاربران در رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

مریم اشرفی گودرزی گفته است اگر زنی برای خودش این آزادی را قائل شود که بدون حجاب وارد جامعه شود، باید برای مردی که توسط او تحریک می‌شود نیز این آزادی را قائل باشد که به او تعرض کند.

در حالی که گزارش‌های شهروندی حاکی از آن است که در کف جامعه از «سیرک انتخابات» خبری نیست، فعالان رسانه‌ای ستادهای تبلیغاتی نامزدهای حکومتی برای جانشینی رئیسی ادعا می‌کنند برنامه‌های شان پرشور برگزار می‌شود.

در این حال، گزارش ویدئویی منتشر شده که نشان می‌دهد اتوبوس‌هایی افرادی را که گفته شده «سه هزار نفر» هستند، از شرکت شیرین عسل شبستر برای حضور در برنامه انتخاباتی مسعود پزشکیان به تبریز منتقل کرده‌اند.

رأی‌گیری میان چهار نامزد باقی‌مانده مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی، روز جمعه هشتم تیر برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG