لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، پس از حمایت از هم‌بند خود به انفرادی منتقل شد


زرتشت احمدی راغب. آرشیو
زرتشت احمدی راغب. آرشیو

منابع حقوق بشری گزارش دادند زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی در زندان قزل‌حصار استان البرز، در اقدامی «تنبیهی» توسط مسئولان این زندان، شنبه پنجم خرداد به سلول انفرادی منتقل شد.

بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز یک‌شنبه ۶ خرداد، یک منبع نزدیک به خانواده احمدی راغب، با تأیید این خبر اعلام کرد انتقال این زندانی سیاسی به سلول انفرادی توسط «شورای انضباطی زندان» و پس از آن صورت گرفت که زرتشت احمدی راغب نسبت به انتقال یک زندانی سیاسی دیگر به نام احمدرضا حائری به سلول انفرادی،‌ اعتراض کرد.

پویا جگروند، فعال مدنی و از دوستان زرتشت احمدی راغب می‌گوید این زندانی سیاسی را «به سلول انفرادی سالن ۳» که «سالن مخصوص قرنطینه اعدامی‌ها» است، برده‌اند؛ محلی که به گفته او، آقای احمدی راغب حضور در آن جا را «یکی از سخت‌ترین شکنجه‌ها» دانسته است.

این فعال مدنی، دلیل انتقال زرتشت احمدی راغب به سلول انفرادی را برای «شکنجه» به دلیل اعلام «غذای عمومی» به مناسبت مرگ ابراهیم رئیسی اعلام کرده است.

بر اساس گزارش‌های پیشین، احمدرضا حائری، زندانی سیاسی، از هفته گذشته،‌ یعنی از یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت «پس از اعتراض به وضعیت سامان یاسین» با دستور «رئیس زندان» به سلول انفرادی منتقل شده است.

زرتشت احمدی راغب که از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای است و پیش از این نیز سابقه زندان داشته، بهمن ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد، اما در فاصله کوتاهی پس از آزادی، ۱۶ اسفند همان سال در حالی که قصد داشت در تجمع معلمان برای اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در مدرسه‌های ایران حضور یابد، «با ضرب و شتم» بازداشت شد.

آقای احمدی راغب که آتشنشان است و به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری از کار اخراج شده، در زندان نیز به فعالیت مدنی خود ادامه می‌دهد.

این زندانی سیاسی بارها در زندان در اعتراض به نقض حقوق بشر اعتصاب غذا کرده است.

XS
SM
MD
LG