لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

افزایش نگرانی‌ها نسبت به اعدام قریب‌الوقوع یک زندانی عقیدتی؛ کامران شیخه به سلول انفرادی منتقل شد


 اعدام 
 اعدام 

سازمان‌های حقوق بشری از انتقال کامران شیخه، زندانی عقیدتی محکوم به اعدام، به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار کرج خبر دادند.

انتقال آقای شیخه به سلول انفرادی در روز پنجشنبه ٢٧ اردیبهشت در حالی است که جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت خسرو بشارت، زندانی عقیدتی، را پس از ۱۵ سال حبس اعدام کرد.

در ماه‌های گذشته پنج زندانی عقیدتی به نام‌های قاسم آبسته، ایوب کریمی، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، و انور خضری در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، خانواده کامران شیخه هنوز برای انجام آخرین ملاقات به زندان فراخوانده نشده‌اند.

این شهروند ٣٩ ساله مهابادی در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۸ توسط ماموران امنیتی در شهر مهاباد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد.

آقای شیخه در این بازداشتگاه به مدت هشت ماه به اتهام «محاربه» مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به زندان اوین منتقل شد.

کامران شیخه پس از آن شش ماه در بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ مورد بازجویی قرار گرفت و در تاریخ ۲۵ فروردین‌ ۱۳۹۱ به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

او در اواخر اسفند ۱۳۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به همراه شش هم‌پرونده‌ای خود به اتهام‌های «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شدند.

اگرچه دیوان عالی کشور در اواخر سال ۱۳۹۵ این حکم را نقض و جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع کرد، اما شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در خرداد ۱۳۹۷ آنها را به اتهام «افساد فی‌الارض» مجددا به اعدام محکوم کرد.

کامران شیخه در مرداد ۱۴۰۲ پس از تعطیلی و تخلیه زندان رجایی شهر کرج به همراه شش هم‌پرونده دیگرش به زندان قزل‌حصار منتقل شدند.

  • اعتصاب غذای وریشه مرادی و پخشان عزیزی

وریشه مرادی، زندانی سیاسی کُرد، پس از انتقال به بند زنان زندان اوین به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در روز سه‌شنبه، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، این در حالی است که پخشان عزیزی، فعال زن کُرد و ‌هم‌بندی این زندانی سیاسی، نیز از روز چهارشنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس کیفرخواست صادر شده از سوی شعبه ۵ بازپرسی دادسرای امنیت اوین، برای این دو فعال زن کُرد درخواست اعمال ماده ۲۸۸ و ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی شده است.

پخشان عزیزی، اهل مهاباد و فارغ‌التحصیل مددکاری اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، خانم عزیزی در زمان بازداشت از حق داشتن وکیل محروم بود و برای انجام اعترافات اجباری از سوی بازجویان امنیتی مورد تهدید و فشار قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG