لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

عفو بین‌الملل اعدام «خودسرانه» خسرو بشارت را «شوکه‌کننده» خواند


خسرو بشارت، زندانی عقیدتی اعدام شده
خسرو بشارت، زندانی عقیدتی اعدام شده

عفو بین‌الملل اعدام «خودسرانه» خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کُرد، به دست جمهوری اسلامی را «شوکه‌ کننده» خواند.

این نهاد حقوق بشری روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در صفحه «ایکس» اعلام کرد که از اعدام «خوسرانه» خسرو بشارت، از اقلیت سنی‌مذهب کرد ایران، در روز گذشته «شوکه» شده است.

عفو بین‌الملل در ادامه نوشته: «اعدام این زندانی سنی‌مذهب دو هفته پس از اعدام یک زندانی دیگر عقیدتی به نام انور خضری صورت گرفته است.این دو نفر همراه با چهار شهروند کُرد دیگر در جریان دادگاهی «به شدت ناعادلانه» به «افساد فی الارض» متهم شده بودند.»

خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کُرد، روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت پس از ۱۵ سال حبس در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

این زندانی ۳۸ ساله اهل مهاباد برای اجرای حکم اعدام از دو هفته پیش به سلول انفرادی منتقل شده بود.

خسرو بشارت از جمله هفت زندانی عقیدتی بود که پس از بازداشت در آذر ۱۳۸۸ از سوی دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهاماتی از قبیل «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده بودند.

یک سال پس از قتل عبدالرحیم تینا، امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد، به دست افراد ناشناس خسرو بشارت و شش تن دیگر به نام‌های فرهاد سلیمی، انور خضری، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، کامران شیخه و ایوب کریمی در ارتباط با این پرونده بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌ها، این هفت متهم عقیدتی در دوران بازداشت تحت «شکنجه‌های شدید» قرار گرفته‌‌ و فعالان حقوق بشری روند دادرسی به پرونده این هفت متهم عقیدتی را «پرابهام» و دارای اشکالات متعدد خوانده‌اند.

خسرو بشارت در سال ۱۳۹۸ طی رنج‌نامه‌ای ضمن شرح شکنجه‌های خود در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه، تمامی اتهاماتش را رد کرده بود.

فعالان حقوق بشری همواره از صدور احکام اعدام در جمهوری اسلامی به وسیله «دادگاه‌هایی بدون صلاحیت» و «بدون رعایت ابتدایی‌ترین حقوق متهمان» و بدون توجه به بدیهی‌ترین موازین حقوق بشری» انتقاد کرده‌اند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، پیشتر در صفحه «ایکس»، نوشته بود: «نتیجه پرونده در یک روند دادرسی عادلانه به آزادی آنها منتج می‌شد.»

کمپین حقوق بشر ایران با تاکید بر صدور تمامی این احکام اعدام در «دادگاه‌هایی ناعادلانه، غیرشفاف و بدون رعایت حداقل استانداردهای یک دادرسی منصفانه»، این احکام را فاقد «کوچک‌ترین وجاهت حقوقی» خوانده است.

جمهوری اسلامی تاکنون شش تن از این زندانیان عقیدتی به نام‌های قاسم آبسته، ایوب کریمی، فرهاد سلیمی، داوود عبداللهی، انور خضری و خسرو بشارت را اعدام کرده و به گزارش سازمان‌های حقوق بشری، کامران شیخه هم بتازگی به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار کرج منتقل شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر در گزارشی، از رشد ۳۲۸ درصدی اعدام‌ها در ایران در ماه آوریل در مقایسه با یک ماه قبل از آن خبر داد.

بنا بر این گزارش، در ماه میلادی آوریل دست‌کم ۷۷ زندانی، از جمله سه زن و یک زندانی عقیدتی کُرد، در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند.

در همین رابطه بیش از ۸۰ نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای تقاضا کردند که ادامه همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل متحد با جمهوری اسلامی به توقف اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر مشروط شود.

XS
SM
MD
LG