لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

انتقال ضیا نبوی به سلول انفرادی پس از اطلاع‌رسانی درباره «جولان ساس» در زندان


ضیا نبوی، فعال دانشجویی زندانی
ضیا نبوی، فعال دانشجویی زندانی

وکیل و خانواده ضیا نبوی، زندانی سیاسی، می‌گویند اطلاع‌رسانی او درباره «جولان ساس» در بند هشت زندان اوین منجر به انتقال او به سلول «انفرادی تنبیهی» شده است.

امیر رئیسیان روز پنجشنبه ۳ خرداد در گفت‌و‌گو با وبسایت «امتداد» توضیح داد که ضیا نبوی به دلیل انتشار خبر«شکنجه تحمل ساس»، روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت به بند قرنطینه منتقل و از روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت بعد هم به سلول انفرادی برده شده است.

ضیا نبوی، فعال دانشجویی، در پی اعتراض به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان، در مرداد ۱۴۰۲ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد.

به گفته امیر رئیسیان، در چند روز گذشته ضیا نبوی با خانواده یا خارج از زندان تماسی نداشته و از وضعیت او اطلاعات موثقی در دست نیست.

حنانه نبوی، خواهر ضیا نبوی، در شبکه اجتماعی «ایکس» با تأیید این خبر، از گزارش «سراسر دروغ» میزان، خبرگزاری قوه قضائیه، دراین باره انتقاد کرده است.

در پی انتشار نامه ضیا نبوی در روز ۲۳ اردیبهشت درباره «جولان ساس» در بند هشت زندان اوین، خبرگزاری میزان این خبر را «ادعای کذب» خوانده و آن را رد کرد.

این در حالی‌ست که به نوشته مهدی محمودیان، زندانی سیاسی پیشین، مسئولان زندان اوین پس از انتشار این خبر «کل بند ۸ را خالی کرده و با گرفتن آتش ساس‌کشی کرده‌اند» و برای تهیه سم و تجهیزات سم‌کشی به «پول جمع کردن از زندانیان» پرداختند.

مسئولان جمهوری اسلامی همواره در مواجهه با زندانیان معترض و اطلاع‌رسانی آنها درباره وضعیت زندان و زندانیان، به اقدامات تنبیهی از جمله تشکیل پرونده‌های تازه، صدور احکام حبس مضاعف، انتقال به سلول انفرادی و محرومیت از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده متوسل می‌شوند.

به تازگی هم نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر زندانی، «به دلیل اعتراض به تعرض جنسی به زنان»، در پرونده‌ای تازه از سوی مقامات جمهوری اسلامی به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

XS
SM
MD
LG