لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

وزیر خارجه ایران: ترامپ برای جلوگیری از تکرار ۱۱ سپتامبرهای دیگر با ریاض گفت‌وگو کند


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، از پرزیدنت ترامپ خواست تا درباره جلوگیری از تکرار واقعه دیگری چون یازدهم سپتامبر با ریاض گفت‌و‌گو کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در یادداشتی اختصاصی که روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در روزنامه «العربی جدید» مستقر در لندن منتشر شد نوشت ترامپ «باید درباره راه هایی که از ادامه آتش افروزی تروریست های تکفیری در منطقه و تکرار ۱۱ سپتامبرهای دیگر در کشورهای غربی توسط اتباع سعودی جلوگیری می کند با دولت این کشور گفت‌و‌گو کند.»

تهران و ریاض از دشمنان دیرینه یکدیگر در منطقه خاورمیانه هستند و هر کدام دیگری را به حمایت از شبه نظامیان افراطگرا در مناطق جنگی خاورمیانه متهم کرده اند.

به گزارش رویترز، منتقدان عربستان سعودی این کشور را متهم کرده اند به اینکه دیدگاه متعصب این کشور درباره اسلام، به افراطگرایی سنی موسوم به افراطگرایی تکفیری دامن زده است. برخی دیگر نیز عربستان را مسؤل نهایی حملات یازدهم سپتامبر بر شمرده اند.

از سوی دیگر، آمریکا و عربستان سعودی نیز ایران را متهم کرده اند به حمایت و مسلح کردن شبه نظامیان در یمن و سوریه که از عوامل عمده بی ثباتی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

در همین حال، پرزیدنت ترامپ که در بخش اول نخستین سفرش به خاورمیانه در سمت ریاست جمهوری آمریکا به عربستان سعودی رفته است، روز یکشنبه در سخنانی در جمع رهبران دهه ها کشور عربی گفت رژیم ایران باید به جای حمایت از تروریست ها از مردم خودش حمایت کند.

پیش از سخنان پرزیدنت ترامپ، ملک سلمان پادشاه عربستان نیز در سخنانی از ایران انتقاد کرد و گفت ما در تاریخ هیچ نقشی در اقدامات تروریستی نداشته ایم اما ایران در بعد از انقلاب در اقدامات تروریستی نقش داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG