لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

ظریف در داووس: برنامه موشکی ایران کاملا دفاعی است


محمد جواد ظریف و محمد نهاوندیان نمایندگان ایران در نشست مجمع جهانی اقتصاد
محمد جواد ظریف و محمد نهاوندیان نمایندگان ایران در نشست مجمع جهانی اقتصاد

وزیر امور خارجه ایران در سخنانی که روز چهارشنبه ایراد کرد گفت حمله به سفارت عربستان در تهران اقدامی نبود که ایران به آن افتخار کند. او همچنین راه حل بحران سوریه را برگزاری انتخابات دانست و گفت برای جمهوری اسلامی فرقی ندارد چه کسی برنده این انتخابات باشد.

محمد جواد ظریف و محمد نهاوندیان نمایندگان ایران در نشست مجمع جهانی اقتصاد که در داووس سوئیس برگزار می شود، به سوالاتی درباره سیاست خارجی ایران و مباحث سیاسی و اقتصادی پاسخ گفتند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ابراز تعجب از تحریم جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران گفت: " برنامه موشکی ما کاملا دفاعی است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که ایران خطری برای کشوری است."

آقای ظریف با بیان این که جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گاه به کشوری حمله نکرده و تنها از خود دفاع کرده است، گفت ایران آماده است برای اعتمادسازی مذاکره کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین عربستان را مقصر به وجود آمدن تنش‌های اخیر دانست و گفت به نظر می‌رسد عربستان از ایران ترسیده است درحالی که "هیچ دلیلی برای ترس و مقابله وجود ندارد".

او تاکید کرد احتمال جنگ میان ایران و عربستان منتفی است و ایران با حفظ "خویشتنداری" خود آماده گفت‌وگو است.

همچنین از آقای ظریف درباره سیاست ایران درباره بحران سوریه سوال شد و او پاسخ داد "هیچ راه حل نظامی پاسخگوی بحران سوریه نیست."

او گقت: "فرمول ما برگزاری انتخابات است که می‌تواند پاسخگوی مردم سوریه باشد. فرقی هم ندارد در این انتخابات چه کسی پیروز میدان باشد."

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران نیز اقدامات اقتصادی دولت حسن روحانی را مثبت دانست و توضیح داد: " باید توجه داشت تنها دو روز است تحریم‌ها برداشته شده‌اند. اما در طول سال‌های تحریم دولت جدید توانست اقتصاد را از رشد منفی به رشد مثبت برساند. سال گذشته ما رشد سه درصدی را تجربه کردیم. در همان حال ما توانستیم تورم را از بیش از ۳۵ درصد به ۱۳ درصد در حال حاضر برسانیم. این خودش مسیر و دیدگاه و طرز فکر دولت جدید را درباره اقتصاد نشان می‌دهد."

مجمع جهانی اقتصاد روز چهارشنبه ۳۰ دی، در داووس سوئیس افتتاح شد و جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا از جمله سخنرانان آن است.

XS
SM
MD
LG