لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

روحانی: امروز آغاز فصل جدیدی در روابط ما با منطقه و جهان است


آقای روحانی درپاسخ به سوال بلومبرگ درباره احتمال رابطه با آمریکا گفت، اگر آنها می خواهند سرمایه گذاری کنند، مانعی نیست.
آقای روحانی درپاسخ به سوال بلومبرگ درباره احتمال رابطه با آمریکا گفت، اگر آنها می خواهند سرمایه گذاری کنند، مانعی نیست.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در آغاز نشست خبری خود طی سخنانی اجرای برجام و لغو تحریم‌ها را مقدمه‌ای برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی ایران دانست.

آقای روحانی در این سخنان با اشاره به لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران گفت که تاجران ایرانی از امروز می‌توانند مسیر قانونی و معمولی نقل و انتقالات بانکی و فعالیت های تجاری خود را طی کنند، محدودیت صادرات نفتی برداشته شده است، هواپیماهای مدرن در دسترس مردم قرار می‌گیرد و پول‌های بلوکه شده ایران در اختیار کشور قرار می‌گیرد.

رئیس جمهوری ایران در ادامه حمایت رهبر جمهوری اسلامی از مذاکرات و تیم مذاکره کننده را عاملی مهمی در موفقیت مذاکرات و اجرایی شدن برجام دانست.

او با اشاره به این که ایران امروز می‌تواند تعامل سیاسی و اقتصادی در منافع خود داشته باشد گفت که تنها در همین چند ساعت گذشته از لغو تحریم‌ها امروز "هزار ال سی در بانک‌های مختلف باز شد."

روحانی تاکید کرد امروز آغاز فصل جدیدی در روابط ما با منطقه و جهان است.

روحانی با اشاره به سخنان امروز خود در مجلس شورای اسلامی گفت: "ما امروز در شرایطی هستیم که به خاطر رکود و مشکلات سال‌های قبل نیازمند به سرمایه‌ای هستیم که چرخ اقتصادی را برای رشد ۸ درصدی به حرکت در آوریم."

رئیس جمهوری ایران گفت که ایران امروز نیازمند استفاده از فناوری پیشرفته و افزایش صادرات غیرنفتی خود است و باید فضاهای جدید را برای صادرات باز کند.

نشست خبری رئیس جمهوری ایران در حالی آغاز شد که شب پیش از آن در وین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اجرایی شدن برجام را اعلام کردند و جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز از لغو تحریم‌های ایران خبر داد.

حسن روحانی در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ناخرسندی عربستان از لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، از سیاست‌های عربستان سعودی در منطقه انتقاد کرد و گفت: "عربستان در حادثه منا که منجر به کشته شدن هزاران زائر شد، عذرخواهی نکرد و در سوی دیگر شهرهای یمن و مردم این کشور را بمباران کرد."

به گفته حسن روحانی، یک کشور مسلمان از اینکه تحریم های یک کشور مسلمان دیگر برچیده شده و مردم مسلمان آن کشور از سختی خارج می‌شوند، ناخرسند نمی شود. او ضمن انتقاد دوباره از سخنان مقامات عربستان علیه ایران گفت که اگر لازم به پاسخ به اقدامات یا سخنان مقامات عربستان باشد ایران حتما اقدام خواهد کرد.

رابطه با آمریکا؛ هر عملی عکس العملی دارد

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط با ایالات متحده پس از لغو تحریم‌ها گفت که ایران در پی عادی‌سازی روابط خود با آمریکا نیست اما اگر به هر حال هر عملی عکس العملی دارد و ایران متناسب با اقدامات ایالات متحده گام بر می‌دارد.

به گفته رئیس جمهوری ایران، جمهوری اسلامی تنها در چارچوب دستیابی و اجرای توافق هسته‌ای با آمریکا مذاکره کرده است. او گفت: "ما مراوده اقتصادی چندانی با آمریکا نخواهیم داشت هر چند که دولت آمریکا ممنوعیت خرید هواپیما و ورود فرش و پسته ایرانی را لغو کرده است."

رئیس جمهوری ایران احتمال همکاری‌ با شرکت‌های آمریکایی در زمینه پتروشیمی و فناوری را امکان پذیر دانست.

انتخابات؛ شورای نگهبان تجدید نظر کند

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان گفت که اخبار خوبی از تایید صلاحیت نامزدها نرسیده است.

آقای روحانی به رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت که از شورای نگهبان می‌خواهد اگر در میان نامزدهای رد صلاحیت شده کسانی هستند که امکان تایید صلاحیت آنها وجود دارد، صلاحیت آنها تایید شود. او گفت که به اعتقاد او از این افراد در میان ردصلاحیت شدگان بسیار است.

XS
SM
MD
LG