لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

وزارت خزانه داری آمریکا جزئیات رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران را اعلام کرد


وزارت خزانه‌داری آمریکا شنبه شب ۲۶ دی(۱۶ ژانویه) با صدور دستورالعملی ۴۲ صفحه‌ای جزئیات رفع تحریم‌های ایران را اعلام کرد.

این دستورالعمل پس از آن صادر شد که در پی تایید اقدامات ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا لغو تحریم‌های ایران را اعلام کرد.

روز شنبه در پی مذاکرات جان کری و محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی، وزرای خارجه آمریکا و ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین، یوکیا آمانو اعلام کرد که ایران اقدامات لازم برای رسیدن به مرحله اجرای برجام را انجام داده است. آقای ظریف و خانم موگرینی نیز با خواندن بیانیه‌های خود، رسیدن روز برجام که به معنی فراهم رسیدن زمان لغو تحریم‌های ایران است را اعلام کردند.
در پی این رخداد، جان کری بیانیه‌ای در جمع خبرنگاران خواند که طی آن لغو تحریم‌های ایران اعلام شد.

پس از آن بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا دستورالعمل ۲۴ صفحه‌ای لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد.

پیشتر عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران گفته بود که تدوین راهنمای رفع تحریم‌ها برای قرار دادن در دسترس عموم یکی از تعهدات طرف مقابل ایران بود که به انجام رسید.

او گفت: "کمیته‌ای اقتصادی متشکل از چند نفر در مراجع و وزارتخانه‌های مختلف برای مذاکره با آمریکایی‌ها و بررسی اصول راهنمایی رفع تحریم‌ها تشکیل شد که در نتیجه مذاکرات این کمیته مجموعه آیین‌نامه‌هایی به طور مفصل و طولانی تنظیم شد."

به گفته آقای عراقچی، در شیوه‌نامه یا همان اصول راهنمای لغو تحریم‌ها سوالات محتمل که معمولا شرکت‌ها و اشخاص و موسسات مالی و تجاری به طور متقابل برای شروع روابط اقتصادی مطرح می‌کنند طرح و پاسخ داده شده است.

پوشش زنده وبسایت صدای آمریکا از جزئیات آخرین روز مذاکرات منجر به اجرای برجام و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در این لینک بخوانید.

XS
SM
MD
LG