لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

واکنش کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به اجرای برجام


لغو تحریم های بین المللی علیه ایران با واکنش های متفاوت در منطقه روبرو شده است.

روزنامه گلف نیوز می نویسد برای ایرانیان "روزی بسیار ویژه" بود. حسن روحانی در صفحه توئیتر خود نوشته است خداوند را بابت این رحمت شکر می کنم و در برابر عظمت ملت صبور ایران سر تعظیم فرود می آورم.

جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت این فرصت باید موجب شادی برای همه باشد و افزود حالا وقت آن است که همه ما – بویژه ملت های مسلمان – دست به دست هم بدهیم و جهان را از شر افراط گرائی آسوده کنیم.

با این حال، به نظر می رسد اعلام لغو تحریم ها و جار و جنجال های برآمده از آن، اعراب را تحت تاثیر قرار نداده است.

گلف نیوز به نقل از یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه کویت می گوید "کری ادعا می کند جهان امروز امن تر است. بنظر می رسد او معتقد است نقش یک آدم خوب را در یک فیلم هالیوودی، که برنده می شود، بازی می کند."

او گفت "پرزیدنت اوباما و رژیم ملاها در ایران مدعی هستند پس از هفت سال پیروز شده اند. حالا ما با یک اتحاد اوباما – آمریکا – ایران ، با حمایت کری و ظریف، روبرو هستیم. روشن است که اوباما از زمان انتخاب روی ایران شرط بندی کرده بود، و چند ماه پیش از ترک کاخ سفید، رویایی را که هفت سال روی آن کار کرده بود عملی کرده است."

گزارش گلف نیوز حاکی است در عربستان سعودی، ۱۴۰ اندیشمند مذهبی علیه "نقشه صفوی" که خاورمیانه را هدف بگیرد هشدار دادند و گفتند "نخوت و گستاخی" رژیم ملاها در ایران به سطوح نگران کننده ای رسیده است.

آنها روز شنبه در بیانیه ای گفتند ایران با "حمایت از رژیم های جنایتکار، بسیج میلیشاهای مسلح فرقه ای در مناطق مناقشه، و سوء استفاده از فرقه ها و اقلیت ها" در جستجوی توسعه طلبی است.

گلف نیوز به تصمیم چند کشور عرب به قطع مناسبات دیپلماتیک با ایران اشاره می کند و به نقل از محمد جابر تحلیلگر سیاسی می گوید هدف جدید ترین تحولات در منطقه این است که کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه و جهان اسلام بطور کلی ضعیف شوند.

XS
SM
MD
LG