لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

رکس تیلرسون خطاب به دیپلمات‌های آمریکا: عقاید شخصی نباید مانع کار ما شود


وزیر خارجه جدید ایالات متحده روز پنجشنبه در دیدار با جمعی از کارکنان این وزارتخانه گفت که دیپلمات‌های آمریکایی باید مجاز به بیان نظرات سیاسی خود باشند، اما نمی‌توانیم اجازه دهیم عقاید شخصی خللی در توانایی ما در کار گروهی ایجاد کند.

رکس تیلرسون روز چهارشنبه از سوی نمایندگان سنا تایید شد. او در حالی فعالیت خود را در مقام وزیر خارجه آمریکا آغاز می‌کند که نزدیک به هزار نفر از مقام‌های این وزارتخانه نامه‌ای را در هفته جاری در مخالفت با فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ برای ممنوعیت موقت سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان، از جمله ایران، به آمریکا امضا کرده‌اند.

آقای تیلرسون در بخش دیگری از گفت‌وگوی امروز خود با کارکنان وزارت خارجه اضافه کرد برای آن که اطمینان حاصل کنیم این نهاد در «پربارترین و مؤثرین وجه ممکن» عمل خواهد کرد، چند اصل محوری «پاسخگویی، صداقت و احترام» را مد نظر قرار خواهد داد.

صلاحیت رئیس پیشین شرکت اکسان موبیل که از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا برای احراز مقام وزارت خارجه معرفی شده بود، عصر چهارشنبه در سنا تایید شد. وی با چالش‌های متعدد جهانی، از جمله جنگ سوریه و برنامه هسته‌ای کره شمالی و همچنین رویکرد دولت‌های چین و روسیه، روبروست.

علاوه بر این مسائل که آقای تیلرسون از دولت پیشین به ارث می‌برد، مسائل جدیدی هم در عرصه سیاست خارجی روی داده است، از جمله اختلاف با مکزیک بر سر ساخت دیوار مرزی و تامین هزینه‌های ساخت آن و همچنین فرمان اجرایی ریاست جمهوری برای تعلیق چهار ماهه ورود پناهجویان به آمریکا.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG