لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

نماینده ویژه آمریکا در امور یمن به منطقه خلیج فارس می‌رود


 تیم لندرکینگ.
تیم لندرکینگ.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد فرستاده ویژه این کشور در امور یمن، تیم لندرکینگ، روز دوشنبه چهاردهم ماه اوت (۲۳ مرداد) به خلیج فارس می‌رود تا تلاش‌های تحت رهبری سازمان ملل متحد برای گسترش آتش‌بس در یمن و آغاز روند یک صلح جامع را پیش ببرد.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن به حمایت از حل و فصل جنگ یمن در سریع‌ترین زمان ممکن متعهد است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است واشنگتن در حال همکاری نزدیک با سازمان ملل، عربستان سعودی، امارات، عمان و سایر شرکای خود است تا آتش‌بسی را که با میانجیگری سازمان ملل حاصل شده است، گسترش دهد.

نماینده ویژه آمریکا قرار است در مورد گام‌های لازم برای تضمین آتش‌بس پایدار و آغاز یک فرایند سیاسی فراگیر در یمن، با همکاران یمنی، سعودی، اماراتی، عمانی و بین‌المللی خود دیدار و گفت‌و‌گوکند.

در بیانیه وزارت خارجه اعلام نشده است که لندرکینگ به کدام کشور سفر می‌کند.

ادامه تلاش‌ها برای کاهش بحران اقتصادی یمن و مشکلات یمنی‌ها از اهداف این گفت‌و‌گوها است.

سازمان ملل و همکاران بین‌المللی آمریکا این هفته و پس از دو سال تلاش پیاپی ۱.۱ میلیون بشکه نفت را از یک نفتکش ناایمن در آب‌های یمن که تهدیدی برای محیط زیست بود، خارج کردند. آقای لندرکینگ قرار است در سفر خود این موفقیت را به آنها تبریک بگوید.

لندرکینگ قرار است به تلاش برای تهیه ۲۲ میلیون دلار دیگر از بودجه مورد نیاز مربوط به اسقاط نفتکش و رسیدگی به تمام تهدیدات زیست محیطی باقیمانده ادامه دهد.

در جنگ یمن جمهوری اسلامی ایران و عربستان از دو طرف درگیر حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG