لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

سازمان ملل عملیات تخلیه نفت از نفتکش پوسیده «صافر» در یمن را تکمیل کرد


عملیات سازمان ملل برای تخلیه نفت ذخیره شده در نفتکش «صافر» (آرشیو)
عملیات سازمان ملل برای تخلیه نفت ذخیره شده در نفتکش «صافر» (آرشیو)

سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که با تکمیل عملیات تخلیه کامل بیش از یک میلیون بشکه نفت از یک ابر‌نفتکش در حال پوسیدگی در سواحل دریای سرخ، از وقوع یک فاجعه زیست‌محیطی بالقوه جلوگیری شده است. وزیر خارجه ایالات متحده نیز این عملیات را نمونه گویایی از همکاری بین‌المللی در پیشگیری از بحران‌های محیط‌زیستی توصیف کرد.

اکیم استاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل که هماهنگ‌کننده عملیات پیچیده برای تخلیه نفت از این کشتی بود، گفت: «این لحظه مهمی برای جلوگیری از یک فاجعه بالقوه است.»

این گروه عملیاتی به مدت ۱۸ روز در منطقه‌ای مملو از مین‌های دریایی و در دمای بالای تابستان و موج‌های شدید برای تخلیه نفت از این کشتی فعالیت کردند.

استاینر گفت که سازمان ملل بیش از ۱۲۰ میلیون دلار برای این عملیات جمع آوری کرده است که نیازمند خرید تانکر دوم برای نفت خام تخلیه شده است و همچنین هواپیمایی که برای پخش مواد شیمیایی در صورت نشت نفت در حالت آماده‌باش بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه‌ای ضمن استقبال از این خبر گفت: «یک ائتلاف بین‌المللی قوی با رهبری ایالات متحده برای مقابله با این مشکل متحد شدند.»

بلینکن همچنین تاکید کرد که این عملیات اگر چه با موفقیت به اتمام رسید، اما هنوز کار زیادی در این رابطه باقی مانده است.

او گفت: «در حالی که از بحران فوری جلوگیری شده است، عملیات کامل، از جمله خارج کردن ایمن صافر، هنوز به پایان نرسیده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «سازمان ملل متحد برای تامین ۲۲ میلیون دلار مورد نیاز برای تکمیل کار و رفع تمام تهدیدات زیست محیطی باقی‌مانده به حمایت مالی فوری جامعه بین‌المللی و بخش خصوصی نیاز دارد.»

بلینکن این عملیات را نمونه‌ای از هماهنگی و همکاری بین‌المللی برای جلوگیری از یک بحران محیط‌زیستی، اقتصادی و انسانی قبل از آن که رخ دهد، توصیف کرد.

سازمان ملل سال‌ها نسبت به خطر انفجار یا متلاشی شدن نفتکش ۴۷ ساله صافر و وقوع یک فاجعه زیست‌محیطی در سراسر خط ساحلی دریای سرخ هشدار داده بود .

جنگ در یمن باعث شد که عملیات تعمیر و نگهداری نفتکش «صافر» در سال ۲۰۱۵ متوقف شود. از این کشتی برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شد و بیش از ۳۰ سال است که در سواحل یمن پهلو گرفته است.

نفتکش صافر در ۶۰ کیلومتری بندر حدیده در یمن، که از سال ۲۰۱۵ در کنترل شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG