لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

اوکراین تائید کرد؛ عربستان میزبان نمایندگان سی کشور برای مذاکرات صلح اوکراین خواهد بود


عکسی از دیدار پیشین محمدبن سلمان و ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین
عکسی از دیدار پیشین محمدبن سلمان و ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین

مقامات عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کردند که با هدف «یافتن یک راه‌حل» برای پایان جنگ روسیه و اوکراین، این هفته میزبان نشست صلح روسیه و اوکراین خواهند بود.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، یک مقام بلند‌پایه سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفت که در این اجلاس مقامات غربی و نمایندگانی از ۳۰ کشور جهان از جمله برزیل، هند، آفریقای جنوبی و یک مقام بلند پایه از سوی ایالات متحده «بدون حضور روسیه» در شهر بندری جده گرد‌هم می‌آیند تا برای یافتن «طرح صلح مشترک» رایزنی کنند.

همزمان دفتر رئیس جمهوری اوکراین برگزاری نشست بین المللی در عربستان سعودی در مورد طرح پیشنهادی صلح با روسیه را تایید کرد.

پیشتر وال استریت جورنال گزارش داد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده بازدیدی از عربستان در روز پنجشنبه داشته و بعد از آن خبر نشست جده مطرح شد.

اوکراین جز تائید برگزاری نشست، واکنش دیگری نداشته اما پیشتر، این کشور اعلام کرده بود که باید در هر طرح صلحی ، خواسته‌هایی چون «بازگشت به مرزهای قبل از جنگ»، «خروج کامل نیروهای روسیه»، «آزادی زندانیان»، «تشکیل دادگاه برای تجاوزگر» و «تضمین‌های امنیتی» دارد.

در شرایطی که در عرصه‌های دیپلماتیک طرح‌های صلح، از جمله طرح پیشنهادی رهبران آفریقا و تلاش‌های چین و پاپ فرانسیس مورد بحث قرار می‌گیرد، پوتین رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه اندکی پس از پایان نشست سن‌پترزبورگ، گفت که روسیه مذاکره با اوکراین را رد نمی‌کند ولی «ضدحمله‌های اوکراین» اجرای مذاکرات را سخت کرده است.

همچنین رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که مفاد این طرح صلح در دست اجرا است. اما «موضوعاتی» وجود دارد که اجرای طرح صلح را دشوار یا غیرممکن می‌کند.

پوتین افزود که یکی از موضوعات این طرح صلح، «آتش‌بس» است. «اما ارتش اوکراین در حال حمله است، آنها حمله می‌کنند، آنها در حال اجرای یک عملیات تهاجمی راهبردی در مقیاس بزرگ هستند، وقتی مورد حمله قرار می‌گیریم نمی‌توانیم آتش را متوقف کنیم.»

از سویی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، طرح «برقراری آتش‌بس» بدون «طرح صلح جامع» را رد می‌کند، زیرا به گفته او، آتش‌بس باعث می‌شود روسیه کنترل نزدیک به یک پنجم خاک اوکراین را تثبیت کند و به نیروهایش فرصت دهد تا پس از هفده ماه جنگ، دوباره بازسازی کنند.

آسوشیتدپرس نوشت میزبانی این اجلاس به تقویت وجهه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی کمک خواهد کرد، زیرا او در تلاش برای بهبود روابط با ایران و صلح در یمن است.


XS
SM
MD
LG