لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

رزمایش مشترک مصر و عربستان سعودی


سومین هفته عملیات هوایی عربستان علیه حوثی ها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

دفتر ریاست جمهوری مصر اعلام کرده است قرار است مانور نظامی مشترکی با شرکت نیروهای عربستان سعودی، مصر، و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در خاک عربستان انجام شود.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه حوثی ها در جنوب یمن وارد سومین هفته شده است و بنا به گزارش ها، واحدهایی از ارتش یمن نیز در بخش هایی از شهر عدن به گشت زنی پرداخته اند. فرمانده این واحد نسبت به عبد منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن اعلام وفاداری کرد.

آقای هادی پیش از رفتن به ریاض، بندر عدن را بعنوان پایتخت موقت یمن تعیین کرده بود.

با اینحال، گفته می شود هادی که در شهر عدن متولد شده، از ابتدا پایگاه محکمی در آنجا نداشت و پس از فرار به عربستان سعودی نیز، نشانه ای از افزایش نفوذش در میان این مردم بچشم نمی خورد.

بلافاصله پس از شروع بمباران های هوایی یمن ، دولت پاکستان از این عملیات دفاع کرد، اما چند روز بعد، پارلمان کشور به لایحه شرکت واحدهایی از نیروی دریایی و زمینی ارتش در بحران یمن، رای منفی داد.

اما جماعت الدعوه پاکستان که بنیادی خیریه و وابسته به سازمان غیرقانونی لشگر طیبه است، معتقد است، عربستان سعودی و اسلام هر دو به خطر افتاده اند و اسلام آباد باید در تصمیم خود تجدید نظر کند.

حافظ سعید، رئیس بنیاد جماعت الدعوه گفت: «این موضوع مربوط به امت اسلامی است. مسئله حفاظت از حرمین شریفین مکه و مدینه در عربستان است. به همین دلیل، تلاش می کنیم با برپایی تظاهرات در چند شهر پاکستان، و نشان دادن اجماع میان مسلمانان، حساسیتی را که این موضوع در دنیای اسلام دارد، نشان دهیم.»

تصاویری که توسط فیلمبرداران غیر حرفه ای گرفته شده نشان می دهد حوثی ها که به نظر می رسد صدمه چندانی از بمباران های هوایی ندیده اند، تعدادی از تانک های ارتش یمن را از پادگان های استان اب به مقصد نامعلومی بیرون برده اند.

گروهی از اقوام بیانگرد و مرزنشین در عربستان سعودی نیز که در اطراف مرز مشترک آن کشور با یمن زندگی می کنند، می گویند، آماده اند از نفوذ شبه نظامیان حوثی از یمن به عربستان سعودی جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG