لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

واکنش محتاطانه فرانسه به شواهد آمریکا از تسلیحات ایران در یمن


هفته گذشته سفیر آمریکا در سازمان ملل بخشی از تجهیزات ارسالی ایران به شورشیان حوثی را در واشنگتن نمایش داد.
هفته گذشته سفیر آمریکا در سازمان ملل بخشی از تجهیزات ارسالی ایران به شورشیان حوثی را در واشنگتن نمایش داد.

فرانسه در واکنشی محتاطانه به شواهد ادعایی آمریکا از انتقال تسلیحات ایران به شبه نظامیان حوثی در یمن گفت کماکان در حال مطالعه اطلاعات در دسترس است و سازمان ملل متحد هنوز در این باره به نتیجه گیری نرسیده است.

به گزارش رویترز، ایالات متحده آمریکا پنج شنبه برای نخستین بار قطعاتی را به نمایش گذاشت که گفته می شود تسلیحات ایرانی فرستاده شده برای حوثی هاست و شواهدی قطعی از نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد توصیف شده است.

این تسلیحات شامل تکه های موشکی است که پنتاگون می گوید موشک بالیستیک کوتاه برد ساخت ایران است و چهارم نوامبر از یمن به سوی فرودگاه بین المللی ملک خالد در حومه ریاض شلیک شده بود. یک پهپاد و یک سلاح ضد تانک از جمله دیگر شواهدی است که سعودی ها از یمن به دست آورده اند.

آلکساندر جیورجینی، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، در پاسخ به این پرسش که آیا شواهد ارائه شده غیرقابل انکار است از اظهار نظر مستقیم پرهیز کرد و گفت: «کمیسیون سازمان ملل متحد در این مرحله هنوز هیچ نتیجه گیری نکرده است. فرانسه به سنجش اطلاعات در دسترس ادامه می دهد.»

تنش میان تهران و پاریس طی هفته های اخیر پس از آن بالا گرفت که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، گفت تهران باید در منطقه تخاصم کمتری نشان بدهد و تکلیف برنامه موشک های بالیستیک اش را روشن کند.

جیورجینی گفت فرانسه همچنان نسبت به برنامه موشک بالیستیک ایران نگرانی دارد و از تهران خواست به طور کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند باشد.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به فعالیت های مرتبط با موشک های قادر به حمل کلاهک هسته ای دست نزند. این قطعنامه این فعالیت ها را مشخصا ممنوع نکرده است.

وزیر خارجه فرانسه دوشنبه در واشنگتن درباره ایران گفتگوهایی خواهد داشت و اوائل ژانویه راهی تهران می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG