لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

ادعای تازه حوثی‌های یمن درباره حمله به چهار کشتی در دریای سرخ و مدیترانه


حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی روز جمعه ۸ تیرماه مدعی شدند که در روز‌های گذشته چهار کشتی را در دریاهای سرخ و مدیترانه مورد هدف قرار داده‌اند.

به گزارش رویترز، یحیی سریع سخنگوی این گروه «تروریستی» روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی مسئولیت حمله به یک کشتی با پرچم لیبریا در دریای سرخ را بر عهده گرفت. آژانس دریایی بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود که ۵ موشک به سمت این کشتی شلیک شده اما به آن برخورد نکرده است.

یحیی سریع همچنین مدعی شد که با موشک‌های بالستیک نفتکش «دلونیکس» را به دقت هدف قرار داده، در صورتی که ناظر عملیات تجارت دریایی بریتانیا اوایل روز پنجشنبه اعلام کرد این کشتی که در شمالغربی بندر حدیده یمن هدف قرار گرفته بود، هیچ خسارتی ندیده و به حرکتش ادامه داده است.

او همچنین گفت که حوثی‌ها به کشتی «یوآنیس» در دریای سرخ و نفتکش والر و کشتی «یوهانس مرسک» در دریای مدیترانه حمله کرده‌اند.

«یوهانس مرسک»، دومین کشتی حمل کانتینری بزرگ جهان است.

هنوز ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده درباره این ادعا موضعی نگرفته است.

حمله حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به حمل‌و‌نقل بین‌المللی از نوامبر گذشته به بهانه حمایت آنها از مردم غزه آغاز شده است.

با این حملات بسیاری از کشتی‌ها ترجیح داده‌اند از مسیر دریای سرخ به سمت کانال سوئز اجتناب کنند و به جای آن سفر طولانی‌تری را در اطراف نوک جنوبی آفریقا انجام دهند.

XS
SM
MD
LG