لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

هیئت‌های ایرانی برای بازگشایی سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی به عربستان می‌روند


دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در چین. آرشیو
دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در چین. آرشیو

یک مقام جمهوری اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد دو هیئت ایرانی طی روزهای آینده به منظور زمینه‌سازی برای بازگشایی سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی در عربستان سعودی به این کشور سفر می‌کنند.

سخنان علیرضا عنایتی، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه، یک روز پس از ورود یک هیئت عربستانی به ایران برای بازگشایی سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد ابراز شده است.

به دنبال حمله نیروهای وابسته به حکومت ایران به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در ایران در سال ۲۰۱۶، که به نشانه اعتراض به اعدام «شیخ نمر» انجام شد، ریاض روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد.

دو کشور همچنین در مورد جنگ در یمن و نیز تحولات عراق و سوریه اختلاف نظرهای جدی داشتند و هر یک، دیگری را به دخالت در امور داخلی این کشورها متهم می کرد.

اما روابط میان این دو رقیب منطقه‌ای در ماه مارس سال جاری و با میانجیگری چین از سر گرفته شد.

در این ارتباط، حسین امیرعبداللهیان و شاهزاده فیصل بن فرحال آل سعود، وزیران امور خارجه ایران و عربستان، روز پنجشنبه گذشته در پکن دیدار کردند. آنها با انتشار بیانیه‌ای مشترک وعده بازگرداندن امنیت و ثبات به منطقه را دادند.

علیرضا عنایتی در بخشی از سخنان خود همچنین اشاره کرد که یک دور گفتگوی خصوصی و یک دور گفتگوی عمومی بین وزرای خارجه دو کشور در پکن برگزار شد و براساس توافق ها، اقدامات لازم در راستای بازگشایی سفارتخانه‌ها، تبادل سفرا و روسای نمایندگی‌ها در حال انجام است.

XS
SM
MD
LG