لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

بمباران سنگین مواضع حوثی‌ها در آستانه آتش‌بس یمن


بمباران سنگین مواضع حوثی‌ها در آستانه آتش‌بس یمن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

در حالی که قرار است آتش‌بس پیشنهادی عربستان از روز سه‌شنبه در یمن به اجرا گذاشته شود، هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه نیز مواضع عمده حوثی‌ها در سراسر یمن را به شدت بمباران کردند.

جنگنده‌های ائتلاف سحرگاه دوشنبه، شهر تعز در جنوب غربی یمن و فرمانداری صعده را که هم مرز با عربستان سعودی است، بمباران کردند.

اسکادران دیگری از بمب افکن‌ها، مواضع شورشیان حوثی در استان نفت‌خیز مأرب را هدف قرار داد و بمب افکن دیگری، محل سکونت علی عبدائله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن در پایتخت را که از شورشیان حوثی حمایت می‌کند، بمباران کرد.

اسکادرانی از جنگنده های ائتلاف بامداد دوشنبه محل سکونت علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن در پایتخت این کشور را که یکی از مجلل‌ترین خانه‌ها در صنعا است، بمباران کرد.

آقای صالح، که اولین رئیس جمهوری یمن متحد بود، سی و سه سال در راس قدرت بود و سه سال پیش، با وساطت عربستان سعودی، از این سمت کناره‌گیری کرد.

بنا به اخبار موثق، حامیان آقای صالح، پا به پای شورشیان حوثی در نبرد با ائتلاف خارجی، و گروه‌های مخالف در داخل یمن شرکت کرده‌اند.

علی عبدالله صالح حمله جنگنده‌های ائتلاف را غیرقابل توجیه ، و دشمنی با مردم یمن دانست. او گفت: «آنها ما را از صعدا در شمال گرفته تا شهر عدن در جنوب، هدف قرار می‌دهند. این یک نسل‌کشی و جنگی انتقامی و از روی نفرت است.» او از مردم یمن خواست برای مقابله با آنچه «تجاوز آشکار» خواند مسلح شوند.

نیروی هوایی مراکش نیز اعلام کرد، تحقیقات در مورد یکی از هواپیماهای آن کشور را که در آخرین ساعات روز یکشنبه بر فراز خاک یمن مفقود شده، آغاز کرده است.

این بمب افکن که در چارچوب ماموریت ائتلاف بر فراز خاک یمن پرواز می‌کرد، یکشنبه عصر به قرارگاه‌ای شورشیان حوثی حمله کرده بود. بنا به گزارش‌ها، خلبان و کمک خلبان آن موفق به خروج اضطراری از هواپیما نشده اند.

از سوی دیگر، به دلیل بحرانی شدن وضعیت غیرنظامیان در یمن، ریاض و شورشیان حوثی، با میانجیگری آمریکا، با آتش بسی موقت و پنج روزه موافقت کرده‌اند. این آتش‌بس قرار است از فردا به اجرا گذاشته شود.

بعد از شش هفته بمباران، شهر عدن در جنوب یمن را از لحاظ زندگی روزانه غیرنظامیان در وضعیت بحرانی قرار داده است.

شورشیان حوثی هنوز مهار تعدادی از کلیدی‌ترین مواضع در این شهر را در دست دارند و برخوردهای خونین آنها با عشایر مرکز یمن که از عبد منصور هادی رئیس جمهوری در تبعید یمن حمایت می‌کنند، مردم این شهر هفتصد و پنجاه هزار نفره را از دسترسی به ابتدایی‌ترین مایجتاج خود محروم کرده است.

XS
SM
MD
LG