لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

کری: از حوثی ها و حامیانشان می خواهیم راهی مسالمت آمیز برای یمن بیابند


گفتگوی «سازنده» جان کری با رئیس جمهوری یمن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز پنجشنبه در عربستان سعودی با عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن دیدار و گفتگو کرد. آقای کری این دیدار را سازنده توصیف کرد.

آقای کری به عربستان سعودی رفته است تا در مورد ایجاد یک وقفه در حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن و کمک رسانی به مردم یمن، گفتگو کند.

عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد که با یک آتش بس ۵ روزه در یمن موافقت کرده است تا کمک رسانی به مردم یمن تسهیل شود. وزیر خارجه عربستان با اعلام این آتش بس، ابراز امیدواری کرد که حوثی ها حملات زمینی خود را متوقف کنند.

عربستان و متحدانش به مواضع شیعیان حوثی که آقای هادی را از قدرت برکنار کرده اند، حمله می کنند اما این حملات تاکنون منجر به عقب نشینی حوثی ها نشده است.

از سوی دیگر، عبد ربه منصور هادی، در نامه ای به شورای امنیت، از سازمان ملل متحد خواسته است تا نیروی زمینی در یمن مستقر کند تا پیشروی حوثی ها را متوقف کند.

به گفته وزیر امور خارجه عربستان سعودی، بارریزی کمک های انساندوستانه از طریق هواپیماها برای مردم یمن کافی نبوده و توقف جنگ در نقطه های مشخص نیز چالش های خود را داشت.

ابتدا عربستان قصد داشت فقط در مناطقی خاص از یمن آتش بس برقرار شود تا امکان رساندن کمک های انساندوستانه میسر گردد. اما روز پنجشنبه اعلام شد آتش بس سراسری خواهد بود. وزیر خارجه عربستان گفت آتش بس «البته منوط به این است که حوثی ها حاضر باشند از آن تبعیت کنند آتش بس یا همه جا خواهد بود یا هیچ جا.»

در کنفرانس خبری پایان سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، جان کری ابراز امیدواری کرد حوثی ها از توقف درگیری سوء استفاده نکند. آقای کری گفت: «ما از حوثی ها و آنهایی که حمایتشان می کنند می خواهیم همه نفوذ خود را بکار گیرند تا این فرصت را برای رسیدگی به نیازهای مردم یمن از دست ندهند و راهی مسالمت آمیز به جلو برای یمن بیابند.»

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا تحریم های سازمان ملل در مورد ممنوعیت ارسال سلاح به یمن کماکان اعمال می شود. آقای کری گفت: «ما بطور واضح می گوییم که نگران فعالیت های ایران هستیم که باعث بی ثباتی در منطقه می شود و به دلیل همین نگرانی ها است که لازمست ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند.»

وزیر خارجه عربستان نیز گفت «ما همواره گفته ایم ایران نباید هیچ نقشی در یمن داشته باشد. ایران مرز مشترک با یمن ندارد. نقش ایران در یمن منفی بوده. آنها از حوثی ها حمایت مالی، ایدئولوژیکی، و تسلیحاتی کرده که مشکل زاست. طی این درگیری آنها سعی کردند سلاح وارد یمن کنند و ما توانستیم جلوی فرود هواپیمایشان را در فرودگاه صنعا بگیریم و آمریکا نیز جلوی کاروانی از کشتی های آنها را که گمان می رود سلاح حمل میکرده، بگیرند.»

وزیر امور خارجه عربستان می گوید ایران حداکثر می تواند حوثیها را متقاعد کند آتش بس را رعایت کنند.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز چهارشنبه وارد عربستان سعودی شد. او پیش از ترک جیبوتی در روز چهارشنبه گفت با مقامات سعودی در مورد ایجاد یک وقفه در حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن گفتگو می کند.

جان کری در سخنان خود به کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو در یمن اشاره کرد و گفت وضعیت یمن روز به روز وخیم تر می شود و او عمیقا نگران وضعیت انسانی در این کشور است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری گفت به نظر او، احتمال دارد که بشود در درگیری های یمن، وقفه ای ایجاد کرد. این خبرگزاری می گوید به نظر می رسد که آقای کری در مورد وضعیت یمن، با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که کشورش حمایت خود را از حوثی ها اعلام کرده، در این هفته گفتگو کرده است.

پیشتر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی روز سه‌شنبه دستور تشکیل ستادی برای انجام هماهنگی‌های لازم برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن را صادر کرد و از سازمان ملل متحد خواست به این عملیات امدارسانی بپیوندد.

سازمان ملل متحد قبل از آن در روز دوشنبه از عربستان سعودی خواسته بود حمله هوایی به یمن به ویژه به فرودگاه اصلی بین المللی این کشور را متوقف کند.

عربستان سعودی پیشتر مانع فرود یک هواپیمای ایرانی در فرودگاه صنعا شد که به گفته مقامات ایران، حامل کمک های انسانی برای مردم یمن بوده است. عربستان می گوید ایران از حوثی ها حمایت می کند اما ایران ارسال سلاح به حوثی ها را تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG