لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

ایران یک کشتی دیگر به یمن می فرستد


خبرگزاری ها در ایران روز پنجشنبه خبر دادند که هلال احمر ایران یک کشتی با ۲۵۰۰ تن کمک های انساندوستانه عازم یمن خواهد کرد.

خبرگزاری مهر به نقل از علی‌اصغر احمدی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران گزارش داده این کشتی روز شنبه به یمن فرستاده می شود.

ایران پیشتر نیز چند کشتی را به سمت یمن فرستاده بود، اما با حضور چند کشتی نظامی آمریکا در منطقه، آن کشتی ها را از یمن دور کرد. آمریکا و متحدانش در منطقه از احتمال تجهیز شورشیان حوثی در یمن به سلاح توسط ایران ابراز نگرانی کرده اند. ایران ارسال سلاح به حوثی ها را تایید نکرده است.

خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از دبیرکل سازمان هلال احمر ایران نوشته است رایزنی های لازم با برخی کشورهای منطقه انجام شده است.

ایران پیشتر سعی کرده بود یک هواپیمای خود را در فرودگاه صنعا به زمین بنشاند که پیش از فرود هواپیما، باند فرودگاه صنعا توسط هواپیماهای عربستان بمباران شد. ایران گفته بود آن هواپیما حامل کمک های بشردوستانه بوده است.

حوثی ها بخش های وسیعی از یمن از جمله صنعا را تحت کنترل دارند. عربستان عبد ربه منصور هادی را که پس از پیشروی حوثی ها به ریاض گریخت، رئیس جمهوری قانونی یمن می داند.

روز پنجشنبه و پس از سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به عربستان، ریاض اعلام کرد با یک آتش بس ۵ روزه برای کمک رسانی به مردم یمن، موافقت کرده است. آمریکا و سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت کمبود دارو و غذا در یمن ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG