لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

حوثی ها با آتش بس در یمن موافقت کردند


حوثی ها پیشنهاد آتش بس را پذیرفتند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

شورشیان شیعه حوثی در یمن با آتش بس ۵ روزه ای که عربستان سعودی اعلام کرده برای ارائه کمک های انسانی به یمنی ها خواهان اجرای آن است، موافقت کردند. این آتش بس قرار است از روز سه شنبه اجرا شود.

حوثی ها روز یکشنبه چند ساعت پس از حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به اقامتگاه علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن در صنعا با این آتش بس موافقت کردند. گمان می رود او هنگام حمله در خانه اش حضور نداشته است.

هفته گذشته، آمریکا و عربستان سعودی برای ارائه کمک های انسانی در یمن، از یک وقفه ۵ روزه در حملات هوایی به یمن خبر دادند. درگیری ها در یمن باعث شده است هزاران نفر در این کشور سخت در پی نیازهای اساسی خود از جمله مواد غذایی باشند.

سازمان ملل متحد پیشتر از عربستان خواسته بود که برای ارائه کمک های انسانی، حملات در آن کشور را متوقف کند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از اعلام آتش بس از سوی عربستان سعودی، در سفرش به جیبوتی، ابراز امیدواری کرده بود که وقفه ای در درگیری ها صورت بگیرد. برخی خبرگزاری ها گفتند که در صحبت های آقای کری، نشانه هایی از گفتگوهای او با جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در مورد یمن وجود داشت.

آقای کری از کسانی که از حوثی ها حمایت می کنند خواسته بود که حوثی ها را تشویق کنند که آتش بس را بپذیرند. شیعیان حوثی با علی عبدالله صالح هم پیمان هستند و گمان می رود که مورد حمایت ایران باشند. ایران ارسال سلاح برای حوثی ها را تایید نکرده است. عربستان سعودی در حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری برکنار شده از قدرت یمن، که در ریاض است، به مواضع حوثی ها حمله می کند.

روز شنبه، هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری عربستان به شمال غرب یمن، استان صعده، حمله کردند. هواپیماهای ائتلاف همچنین در چهل و پنجمین روز از حملات خود، فرودگاه بین المللی صنعا را هدف قرار دادند.

جان کری گفت شرایط آتش بس بسیار روشن است: شلیک نکنید، حرکت نکنید و تغییر موقعیت ندهید و از آتش بس سوءاستفاده نکنید.

رسانه های دولتی سعودی می گویند عربستان پیش از حمله به شهر صعده، نزدیک مرز عربستان، به ساکنان آنجا اعلام کرده بود که منطقه را ترک کنند.

جان کری روز شنبه ضمن استقبال از تصميم عربستان سعودی برای برقراری آتش‌بس در يمن، برقراری صلح پايدار در يمن را مستلزم اتخاذ رويکردی متفاوت از سوی طرف های درگير در يمن دانست.

آقای کری، در جريان ديدار با عادل الجبير همتای سعودی خود در پاريس، از تصميم عربستان برای برقراری آتش بس در يمن به منظور کمک رسانی انسانی ابراز خوشنودی کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «امروز ما از تصميم جديد عربستان سعودی که سعی دارد با يک آتش بس قابل تمديد و انسانی در يمن، راه حل مسالمت‌آميزی برای رفع بحران يمن بيابد استقبال می‌کنيم. آتش‌بسی که طی آن نه بمباران و تيراندازی صورت خواهد گرفت و نه قرار است برای پيشبرد مقاصد نظامی نيرويی جابه جا شود.»

عربستان سعودی گفته است که آتش‌بس تا زمانی به قوت خود باقی خواهد بود که حوثی‌ها و متحدانشان به اين توافق متعهد بمانند و شرايط اعلام شده در مورد آن را رعايت کنند.

جان کری در واکنش به نگرانی‌های عربستان سعودی در مورد آنچه حمايت دولت ايران از شبه نظاميان حوثی می خواند گفت، آمريکا اين مسئله را مد نظر دارد.

XS
SM
MD
LG