لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

با وجود تداوم مذاکرات صلح، حوثی‌های یمن موشک‌های بالستیک و پهپادهای خود را به نمایش گذاشتند


مذاکرات صلح یمن در حضور وزیر دفاع عربستان سعودی و نمایندگان حوثی. ۲۸ شهریور ۱۴۰۲.
مذاکرات صلح یمن در حضور وزیر دفاع عربستان سعودی و نمایندگان حوثی. ۲۸ شهریور ۱۴۰۲.

شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی روز پنجشنبه در یک رژه نظامی در صنعا، پایتخت، قدرت نظامی خود را به نمایش گذاشتند. آنها موشک‌های بالستیک و پهپادهای پیشرفته خود را به نمایش گذاشته و تهدید کردند که نیروهای خارجی را از یمن بیرون خواهند کرد.

محمد العطیفی، رهبر نظامی حوثی‌ها در این مراسم گفت: «ما هشدارهای خود را به نیروهای خارجی تکرار می‌کنیم که حضور آنها در سرزمین‌هایمان را نمی‌پذیریم. آنها باید یمن را ترک کنند واگرنه با آتش خشم یمنی‌ها روبرو خواهند شد.»

این رژه دو روز پس از آن برگزار شد که مذاکره‌کنندگان حوثی پس از آخرین دور از مذاکرات ریاض را ترک کردند. عربستان و حوثی‌ها تا کنون پنج‌دوره مذاکره درباره توافق احتمالی که راه را برای پایان دادن به درگیری‌های هشت ساله هموار کند، برگزار کرده‌اند.

قرار است در نشست‌های بعدی، مذاکرات بر روی بازگشایی کامل بنادر و فرودگاه صنعا، پرداخت دستمزد به کارمندان یمنی، تلاش برای بازسازی و جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی متمرکز باشد. همچنین، بر اساس یک توافق سازمان ملل اجازه دارد تا روند صلح سیاسی جامع‌تری را از سر بگیرد.

شبه‌نظامیان حوثی در سال ۱۳۹۳ کنترل صنعا را به دست گرفتند و از آن زمان تاکنون با ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی درگیر هستند. این درگیری منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت و بحرین به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان با تشکیل ائتلافی در فروردین ۱۳۹۴، برای بازگرداندن رئیس جمهوری برکنار شده به حوثی‌ها حمله کردند. اما درگیری طولانی شده و ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است و میلیون‌ها نفر بدون کمک‌های بشردوستانه قادر به ادامه حیات نیستند.

XS
SM
MD
LG