لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

حمله حوثی‌های «مورد حمایت ایران» به آرامکو؛ عربستان خواهان برگزاری جلسه شورای امنیت شد


یک انبار نفتی عمده آرامکو در شهر جده روز جمعه مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت.
یک انبار نفتی عمده آرامکو در شهر جده روز جمعه مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت.

یک روز پس از حمله حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی آرامکو، عربستان سعودی روز شنبه در نامه‌ای به سازمان ملل متحد خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شد.

عربستان در این نامه حوثی‌ها را «تروریست‌هایی که مورد حمایت ایران هستند» توصیف کرده و خواهان محکومیت حملات موشکی آنان شده است.

به فاصله پنج روز پس از حملات هوایی ترکیبی حوثی‌ها به تاسیسات نفت و گاز عربستان، عصر روز جمعه ۵ فروردین یک انبار نفتی عمده در شهر جده مورد حمله این گروه شبه‌نظامی قرار گرفت.

مقامات سعودی با تایید این حملات، از اشاره به نوع حمله و تسلیحات مورد استفاده در این حملات، خودداری کردند.

در حالی که عربستان از حوثی‌های «تروریست» مورد حمایت ایران انتقاد کرده است، در تهران برج آزادی روز جمعه با پرچم یمن و رهبران حوثی‌ها نورپردازی شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی نیز با تایید حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران به دو مخزن تاسیسات نفتی آرامکو در جده، اعلام کرده که این حملات خسارت جانی نداشته و آتش‌سوزی تحت کنترل است.

حمله به تاسیسات نفتی جده درحالی صورت می‌گیرد که این شهر روز یکشنبه میزبان مسابقات اتوموبیلرانی فرمول یک گرندپری است. این دومین میزبانی گرندپری از سوی عربستان سعودی به شمار می‌رود.

دست‌اندرکاران برگزاری این مسابقه با انتشار بیانیه‌ای گفته‌اند که منتظر دریافت اطلاعات بیشتر از سوی مقامات دولتی هستندو تصمیم‌گیری خود را منوط به این داده‌ها عنوان کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که علاوه بر جده، حملات دیگری به دیگر شهرها از جمله جیزان و ظهران نیز صورت گرفته ‌است.

ائتلاف نظامی می‌گوید در پی حمله حوثی‌های مورد حمایت ایران به مخازن شرکت ملی آب در شهر ظهران، خسارت‌های مادی به برخی از منازل مسکونی و خودروهای غیرنظامی وارد شده است.

افزایش حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان در حالی شدت یافته است که کشورهای اروپایی و آمریکا در پی اعمال تحریم‌هایی عمده بر مسکو به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، خواستار افزایش تولید انرژی از سوی این کشور شده‌اند و به تازگی مذاکراتی با عربستان و امارت در این خصوص داشته‌اند.

ریاض پیشتر در واکنش به عدم اتخاذ موضع محکم جهان در خصوص حملات حوثی ‌ها به تاسیسات نفتی‌اش هشدار داده بود که عربستان تعهدی در قبال تامین انرژی جهان ندارد.

XS
SM
MD
LG