لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

پیشروی حوثی‌ها در استان‌های شبوه و مارب؛ آمریکا آن را «بی‌اعتنایی آشکار به امنیت غیرنظامیان» خواند


یک جنگجوی وابسته به دولت قانونی یمن در حال شلیک به سوی نیروهای حوثی در مارب، یمن، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
یک جنگجوی وابسته به دولت قانونی یمن در حال شلیک به سوی نیروهای حوثی در مارب، یمن، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

حوثی‌های یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اعلام کردند مناطق جدیدی را در استان‌های نفت‌خیز شبوه در جنوب و مارب در شمال آن کشور تصرف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای حوثی، گفته است این نیروها سه منطقه جدید دیگر را در استان شبوه در جنوب و دو منطقه دیگر را در استان مارب در شمال کشور تصرف کردند و آن را از کنترل نیروهای وابسته به دولت قانونی یمن درآوردند.

مارب بزرگ‌ترین میدان‌های گازی یمن را دارد و شبوه نیز محل چندین میدان نفتی و تنها پایانه گاز مایع این کشور است.

وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، تشدید خشونت‌ها در مارب توسط حوثی‌ها را محکوم و خواستار توقف حملات آنها به مارب شده است. این بیانیه، حملات حوثی‌ها را «بی‌اعتنایی آشکار نسبت به امنیت غیرنظامیان» خوانده و ستیزه‌جویان حوثی را به گوش فرادادن به فراخوان‌های یمنی‌ها و جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به منازعه جاری و «حمایت از یک فرایند صلح فراگیر تحت رهبری سازمان ملل متحد» دعوت کرده است.

با تسخیر صنعا توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت دولت ایران در سال ۲۰۱۴ و بیرون راندن دولت قانونی یمن، و سپس ورود ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به دفاع از دولت قانونی یمن در سال ۲۰۱۵، این کشور صحنه جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته و بدترین بحران انسانی جهان را رقم زده است.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های دولت ایالات متحده برای پایان دادن به بحران یمن افزایش یافته است. در همین راستا تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن، چندین بار به منطقه رفته و با مقامات کشورهای همسایه، از جمله عربستان سعودی، دیدار کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در سفر اخیر خود به عربستان سعودی، با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره موضوعات مختلف، از جمله تلاش‌های مربوط به تنش‌زدایی روابط منطقه‌ای میان عربستان و ایران، و پایان دادن به جنگ یمن گفت‌و‌گو کرد.

XS
SM
MD
LG