لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

وعده ۶۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه دیگر به یمن؛ آمریکا ۲۹۱ میلیون دلار می‌دهد


کودکان آسیب دیده از جنگ یمن در صنعا - ۲۰۱۸
کودکان آسیب دیده از جنگ یمن در صنعا - ۲۰۱۸

گروهی از کشورهای اهداکننده کمک‌های بشردوستانه روز چهارشنبه متعهد شدند ۶۰۰ میلیون دلار دیگر برای مقابله با بحران انسانی کنونی در یمن پرداخت کنند. آمریکا وعده داد ۲۹۱ میلیون دلار اهدا کند و عربستان و قطر نیز وعده دادند به ترتیب ۹۰ میلیون دلار و ۱۰۰ میلیون دلار کمک کنند.

نماینده عربستان می‌گوید از زمان آغاز جنگ یمن ۱۸ میلیارد دلار کمک کرده است. عربستان که خود رهبری یک ائتلاف نظامی در جنگ یمن را برعهده دارد، از دولت قانونی یمن حمایت می‌کند و با حوثی‌‌ها که مورد حمایت ایران هستند و بخش‌های عمده‌ای از جمله پایتخت را تصرف کرده‌اند، می‌جنگد.

سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای امدادی پیشتر هشدار داده بودند که در صورت عدم افزایش بودجه کمک‌های بشردوستانه، برنامه‌های کمک‌های حیاتی این سازمان به مردم یمن امسال قطع خواهد شد.

به گزارش رویترز، سازمان ملل اعلام کرده بود طرح امسال آن برای رسیدگی به بحران یمن که آن را «بزرگترین بحران انسانی جهان» توصیف می‌کند ۳.۸۵ میلیارد دلار نیاز دارد، اما تا پیش از جلسه روز گذشته، تنها نیمی از این بودجه تامین شده بود.

جلسه روز چهارشنبه سازمان ملل متحد با میزبانی مشترک سوئد، سوئیس و اتحادیه اروپا برگزار شد.

یمن حدود هفت سال است که درگیر جنگ داخلی بوده و مردم این فقیرترین کشور خاورمیانه به کمک‌های فوری غذایی، دارویی و بهداشتی نیاز دارند.

آژانس حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، می‌گوید هر ده دقیقه یک کودک در یمن جان می‌دهد و ۲.۳ میلیون نفر از کودکان یمنی با سوء تغذیه شدید مواجه هستند و ۴۰۰ هزار نفر نیز به خاطر سوء تغذیه شدید با خطر مگر آنی مواجه هستند.

شکاف زیاد در بودجه مربوط به برنامه کمک ها در یمن سال گذشته ایجاد شد و برخی از برنامه‌های کمک را به تعطیلی کشاند و سازمان ملل متحد را وادار کرد که نسبت به افزایش خطر قحطی هشدار دهد.

XS
SM
MD
LG