لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

انفجار خودروی بمبگذاری‌ شده در عدن دست‌کم شش کشته بر جا گذاشت


پلیس و آتش‌نشانان در محل انفجار خودروی بمبگذاری‌شده در عدن، یمن، یکشنبه ١٨ مهر ۱۴۰۰
پلیس و آتش‌نشانان در محل انفجار خودروی بمبگذاری‌شده در عدن، یمن، یکشنبه ١٨ مهر ۱۴۰۰

انفجار یک خودروی بمبگذاری‌شده در مسیر کاروان خودروهای فرماندار در شهر عدن در روز یکشنبه ١٨ مهر، موجب مرگ دست‌کم شش نفر شد.

رویترز به نقل از یک منبع حکومت محلی، از زخمی‌شدن دست‌کم ١٠ نفر دیگر خبر داده است.

خبرگزاری دولتی یمن اعلام کرده است احمد لملس، فرماندار عدن، و سالم السقطری، وزیر کشاورزی، که هر دو عضو گروه جدایی‌خواه «شورای گذار جنوب» هستند، از این حمله جان سالم به در برده‌اند.

احمد لملس، دبیرکل شورای گذار جنوب، مورد حمایت امارات متحده عربی است و برای در دست گرفتن کنترل جنوب یمن با دولت قانونی مورد حمایت عربستان سعودی به ریاست عبدربه منصور هادی رقابت می‌کند.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است. اما علی الکثیری، سخنگوی شورای گذار جنوب، در بیانیه‌ای این بمبگذاری را به گروه‌های ستیزه‌جوی اسلامگرا منتسب کرد.

با تسخیر صنعا توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت دولت ایران در سال ۲۰۱۴ و بیرون راندن دولت قانونی یمن، و سپس ورود ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به دفاع از دولت قانونی یمن در سال ۲۰۱۵، این کشور صحنه جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته و بدترین بحران انسانی جهان را رقم زده است.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های دولت ایالات متحده برای پایان دادن به بحران یمن افزایش یافته است. در همین راستا تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن، چندین بار به منطقه رفته و با مقامات کشورهای همسایه، از جمله عربستان سعودی، دیدار کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در سفر اخیر خود به عربستان سعودی، با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره موضوعات مختلف، از جمله تلاش‌های مربوط به تنش‌زدایی روابط منطقه‌ای میان عربستان و ایران، و پایان دادن به جنگ یمن گفت‌و‌گو کرد.

XS
SM
MD
LG