لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

درگیری میان نیروهای «شورای گذار جنوب» در یمن موجب مرگ دست‌کم چهار نفر شد


چند زن در حال عبور از کنار لاستیک‌های به آتش کشیده شده در میانه تظاهرات علیه وضعیت اقتصادی نابسامان و کاهش ارزش پول یمن؛ تعز، ۵ مهر ۱۴۰۰
چند زن در حال عبور از کنار لاستیک‌های به آتش کشیده شده در میانه تظاهرات علیه وضعیت اقتصادی نابسامان و کاهش ارزش پول یمن؛ تعز، ۵ مهر ۱۴۰۰

درگیری‌ها میان نیروهای گروه جدایی‌خواه «شورای گذار جنوب» در شهر عدن، موجب مرگ دست‌کم چهار نفر شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع گزارش داده است که ساکنان عدن گفته‌اند حوالی ظهر روز شنبه ١٠ مهر، صدای تیراندازی‌های شدیدی را در نواحی مرکزی شهر، یعنی محل سازمان‌های دولتی و بانک مرکزی یمن، شنیده‌اند.

عدن صحنه تنش‌ها میان دولت قانونی یمن و «شورای گذار جنوب» بر سر کنترل جنوب کشور بوده است. این شورا از حمایت امارات متحده عربی برخوردار است.

جنگ قدرت میان دو طرف سبب بروز مشکلات فراوانی در مناطق جنوبی یمن شده است و فقر گسترده و خدمات همگانی اندک موجب بروز اعتراضاتی در ماه‌های گذشته شده است.

این در حالی است که دولت قانونی یمن و «شورای گذار جنوب» در جنگ علیه حوثی‌های یمن و با پشتیبانی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، متحد هستند.

دو طرف با میانجیگری ریاض به توافق رسیده‌اند به اختلافات خود پایان دهند و دولتی ائتلافی با مشارکت «شورای گذار جنوب» تشکیل دهند.

با تسخیر صنعا توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت دولت ایران در سال ۲۰۱۴ و بیرون راندن دولت قانونی یمن، و سپس ورود ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به دفاع از دولت قانونی یمن در سال ۲۰۱۵، این کشور صحنه جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته و بدترین بحران انسانی جهان را رقم زده است.

XS
SM
MD
LG