لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

درگیری‌های یک هفته گذشته در یمن دست‌کم ۱۴۰ کشته برجا گذاشته است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

در درگیری‌های این هفته میان نیروهای دولتی یمن و شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در استان مأرب در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴۰ کشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه از قول مقام‌های امنیتی و رؤسای طوایف مختلف در یمن نوشت، شدیدترین درگیری در ۲۴ ساعت گذشته در جنوب مأرب بود.

مقام‌های یمنی به این دلیل که اجازه صحبت با رسانه‌ها را ندارند، و رؤسای طوایف نیز از بیم حملات تلافی‌جویانه حوثی‌ها، نخواستند هویتشان فاش شود.

حوثی‌ها که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، سالهاست که می‌خواهند استان نفت‌خیز مأرب را در اختیار بگیرند تا تسلطشان بر نیمه شمالی کشور کامل شود.

آنها اخیرا حملات خود را برای تصرف تمامی این استان استراتژیک تشدید کرده‌اند.

حوثی‌ها در عین حملات خود به داخل عربستان سعودی را هم شدت بخشیده‌اند. عربستان از نیروهای طرفدار دولت قانونی یمن در برابر حوثی‌ها حمایت می‌کند.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ و زمانی که شورشیان حوثی‌ شهر صنعا، پایتخت، و بخش‌های بزرگی از شمال این کشور را به تصرف خود در آوردند آغاز شد.

تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس و پایان دادن به جنگ بی‌نتیجه بوده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه پیشتر در روز پنجشنبه گفت بیش از ۲۰ میلیون یمنی، حدود دو سوم جمعیت کشور، نیازمند کمک فوری هستند.

به گفته رامش راجاسینگام، این در حالی است که بودجه نهادهای مربوطه سازمان ملل برای ارائه کمک های بشردوستانه بین المللی به مردم یمن در حال اتمام است.

XS
SM
MD
LG