لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

گزارش‌ها از فرار منصور هادی از عدن حکایت دارند


در پی ادامه تنش در یمن و پیشروی حوثی‌ها به سمت عدن، گفته می‌شود عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری آن کشور بار دیگر از محل استقرار خود، فرار کرده است.

با وجود تنش و ناآرامی در تعز، حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که بر این شهر که سومین شهر پرجمعیت یمن است، مسلط شده و به سمت شهر عدن پیشروی می‌کنند.

ایستگاه تلویزیونی تحت کنترل حوثی‌ها، روز چهارشنبه گزارش داد پس از آن که شبه نظامیان حوثی یک قرارگاه نیروی هوایی یمن در نزدیکی شهر عدن را تصرف کردند، آقای هادی از بندر عدن نیز فرار کرده است.

رئیس جمهوری یمن پیشتر از شهر صنعا پایتخت یمن نیز فرار کرده و به عدن رفته بود.

پایگاه هوایی که به تصرف حوثی‌ها در آمده، در ۶۰ کیلومتری شهر عدن است و یکصد کوماندوی آمریکائی و تعدادی از مستشاران اروپایی از این پادگان نظامی برای آموزش ارتش یمن و فرماندهی عملیات ضد تروریستی در آن کشور استفاده می‌کردند، اما پس از تعطیل شدن سفارت آمریکا در صنعا و خروج دیپلمات‌های آمریکا از یمن، تقریبا ده روز پیش نیز، تکاوران آمریکائی هم از این پایگاه خارج شدند.

پس از اتحاد یمن شمالی و جنوبی در تقریبا ربع قرن پیش، عبد ربه منصور هادی دومین رئیس جمهوری آن کشور، و به گفته کاخ سفید، یکی از متحدان کلیدی مبارزه علیه عوامل القاعده در شبه جزیره عربستان به شمار می‌آمد.

اما رئیس پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت دیگر نباید روی حکومت قانونی یمن حساب کرد.

مایکل هایدن گفت «آن حکومت دیگر وجود خارجی ندارد، بنابراین، ارتباطات رسمی قبلی با عناصر اطلاعاتی حکومت یمن را از دست داده ایم. اما در کوتاه مدت، احتمالا آمریکا می‌تواند ظرفیت جمع‌آوری اطلاعات از عناصر محلی و ضربه به نیروهای القاعده در آن منطقه را حفظ کند، اما به دلیل آنکه عملا در محل حضور نداریم، به نظر من این توانائی و ظرفیت در بلند مدت، رفته رفته کاهش می‌یابد.»

همزمان در صنعا، تشییع جنازه تلفات سه بمبگذاری، که بزرگترین ضربه به حوثی‌ها از هنگام قدرت گیری‌شان در یمن شمرده می‌شود، برگزار شد.

جمعه گذشته، سه بمبگذار انتحاری که احتمالا از عوامل حکومت اسلامی بودند، خود را در دو مسجد شیعه در صنعا منجر کردند، که تعدادی از حوثی‌های شیعه مذهب هم بر اثر آن کشته شدند.

در مراسم تشییع جنازه این کشته شدگان که در برابر کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا برگزار شد، محمد الحوثی، رهبر این قوم و رئیس کمیته انقلابی و برادرش، یحیی نیز شرکت کردند.

در خبری دیگری، به گزارش روزنامه بریتانیائی گاردین، عربستان سعودی نیز که بزرگترین و قدرتمندترین همسایه یمن است، تعداد بیشتری از واحدهای نظامی خود را به مرزهای مشترک با یمن انتقال داده است.

وزارت خارجه عربستان سعودی،روز دوشنبه اعلام کرد، از تمام توان برای جلوگیری از هرج و مرج در یمن و استقرار آرامش در آن کشور استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG