لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

حوثی ها فرودگاه نظامی تعز را تصرف کردند


حوثی ها فرودگاه نظامی تعز را تصرف کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

به گزارش خبرگزاری ها شبه نظامیان حوثی روز یکشنبه فرودگاه نظامی شهر تعز، سومین شهر بزرگ یمن را تصرف کردند.

مقام های امنیتی یمن می گویند شورشیان حوثی با حمایت هواداران علی عبدالله صالح ، رئیس جمهوری پیشین یمن به تعز در جنوب این کشور حمله کرده اند. رویترز به نقل از شاهدان گزارش داده است تانک ها و خودروهای نظامی حوثی ها از شمال به سمت شهر تعز در ۱۵۰ کیلومتری شهر عدن در حرکتند.

یک روز پس از حمله انتحاری مرگبار در دو مسجد در یمن که دستکم ۱۳۷ کشته بر جای گذاشت، آمریکا کلیه کارکنان خود از جمله ۱۰۰ نیروی ویژه عملیاتی که از قبل در پایگاهی در جنوب یمن باقی مانده بودند، از این کشور خارج کرد.

آمریکا از این پایگاه برای حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه القاعده در آن کشور استفاده می کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد این جابجایی موقتی به علت وخیم تر شدن شرایط امنیتی در یمن صورت گیرد. در این بیانیه گفته شده آمریکا تهدیدهای تروریستی در یمن را با دقت زیر نظر دارد و از توان کافی در منطقه برای برخورد با این گونه تهدیدها برخوردار است.

با این حال به گزارش رویترز خروج نیروهای آمریکایی که همزمان با تصمیم شورای امنیت برای برگزاری نشست اضطراری در مورد یمن صورت می گیرد نشان دهنده عقب نشینی آمریکا در مبارزه با القاعده در یمن است.

عبد ربه منصور هادی، متحد آمریکا، که حوثی های مورد حمایت ایران را متهم به کودتا علیه خود کرده، خواستار دخالت فوری شورای امنیت در یمن شده است. قرار است نشست اضطراری شورای امنیت روز یکشنبه برگزار شود.

شورشیان حوثی سال گذشته صنعا ، پایتخت یمن را تصرف کردند و منصور هادی عملاً از قدرت بر کنار شد. حوثی ها سپس به سمت مناطق سنی نشین پیشروی کردند که به درگیری با قبایل محلی و القاعده منجر شد.

XS
SM
MD
LG