لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

درگیری‌ها بین نیروهای طرفدار منصور هادی و حوثی‌ها در نزدیکی عدن ادامه دارد


درگیری‌ها بین نیروهای طرفدار منصور هادی و حوثی‌ها در نزدیکی یمن ادامه دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

درگیری شدید بین نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن برای جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان حوثی به سمت شهر جنوبی عدن ادامه دارد. این در حالی است که وزیر امور خارجه یمن از کشورهای عرب خواست علیه حوثی‌ها وارد جنگ شوند.

به گفته مقام‌های امنیتی یمن و شاهدان عینی، درگیری شدید بین وفاداران به منصور هادی یمن با شبه نظامیان حوثی که از پشتیبانی نظامیان وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین آن کشور برخوردار هستند، در نزدیکی شهر جنوبی عدن ادامه دارد.

حوثی‌ها پس از تصرف شهر تعز در روز یکشنبه گذشته، اعلام کردند در تعقیب رئیس جمهوری یمن به سمت شهر عدن پیشروی خواهند کرد.

منصور هادی، که پس از استعفا در ماه ژانویه سال جاری در بازداشت خانگی قرار گرفته بود، ماه گذشته از شهر صنعا در شمال که در تصرف شبه نظامیان حوثی است گریخت و به شهر عدن رفت. او که از حمایت کشورهای غربی و منطقه‌ای برخوردار است، اقدام به تشکیل دولتی در عدن کرد و از نظامیان خواست به او بپیوندند.

ادامه بحران در یمن نگرانی جامعه جهانی را برانگیخته است و یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در آن کشور را در کانون توجه قرار داده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، ضمن تاکید بر یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در یمن، می‌گوید «آمریکا، از امکانات و منابع لازم در منطقه برخوردار است که بتواند در صورت لزوم فشار فوق العاده‌ای بر مواضع افراط گرایان وارد آورد.»

متیو تیولر سفیر ایالات متحده در یمن نیز روز گذشته در گفتگویی با خبرگزاری رویترز گفت، نسبت به حصول توافق مشارکت سیاسی در حاکیت یمن بین حوثی‌ها و دولت منصور هادی که از حمایت بین المللی برخوردار است، نسبتاً خوشبین است. وی با این حال تاکید کرد که اگر عدن سقوط کند، راهی برای گفتگوی سیاسی باقی نخواهد ماند.

ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن نیزضمن تاکید بر اقدام عاجل در پایان دادن به بحران یمن، از کشورهای منطقه خواست علیه حوثی‌ها وارد جنگ شوند و گفت «ما خواهان دخالت نظامی کشورهای عرب هستیم، زیرا زمان به نفع هیچکس، به ویژه آنهایی که از دولت مشروع یمن حمایت می‌کنند، نیست.»

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز گذشته، ضمن محکوم کردن ایران به دخالت در یمن، گفت اگر راه حل سیاسی برای بحران یمن پیدا نشود، کشورهای عرب دست به اقدامات لازم علیه حوثی‌ها خواهند زد.

گفته می‌شود شبه نظامیان از سوی ایران حمایت می‌شوند. ایران می‌گوید «کمک‌های انسان‌دوستانه» در اختیار شیعیان حوثی می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG