لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

کری: ایران با حمایت از حوثی‌ها به سقوط دولت یمن کمک کرد


عکس آرشیوی از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه در سخنانی در یک کمیته سنا گفت حمایت ایران از شورشیان شیعه حوثی در یمن، در استیلای آنها بر پایتخت و سقوط دولت یمن کارساز بوده است.

جان کری که در نشست کمیته تخصیص بودجه سنا سخن می گفت، با بیان این که حمایت تهران از حوثی‌ها در تقویت شورشیان مهم بوده، و در پاسخ به این پرسش که آیا دولت یمن به دلیل حمایت ایران سقوط کرد، گفت به گمان او چنین بوده است و «جای تردید نیست.»

وی در ادامه افزود «با این حال، می‌دانم اتفاقاتی که روی داد، ایرانی‌ها را نیز غافلگیر کرد، و آنها امیدوار هستند گفت و گوهای ملی (در یمن) صورت گیرد.»

وزیر خارجه آمریکا روزهای یکشنبه و دوشنبه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در ژنو سوئیس ملاقات و درباره برنامه هسته‌ای تهران مذاکره کرد، اما پذیرفت که مسائل دیگر نیز در این ملاقات‌ها مطرح شد.

همسایگان یمن برکناری عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن را کودتا نامیده و رد کرده‌اند. در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد از حوثی‌ها خواسته است نیروهای خود را از نهادهای دولتی خارج کنند.

آقای کری همچنین گفت که روز جمعه در لندن با اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای بحث درباره بحران یمن و مسائل دیگر ملاقات خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG