لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

حمله حوثی ها به عدن دفع شد


حمله حوثی ها به عدن دفع شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی می گویند حمله ده ها شبه نظامی حوثی به عدن را دفع کردند. به گزارش رویترز، یک مقام محلی به این خبرگزاری گفت که واحدهای ارتش یمن و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی روز دوشنبه حمله کاروان های نیروهای مسلح حوثی را دفع کردند و چندین نفر از حوثی ها را کشتند.

به گفته این مقام حوثی ها قصد نفوذ به عدن را داشتند.

عبد ربه منصور هادی، پس از آنکه تحت فشار حوثی ها از سمت ریاست جمهوری استعفا داد، از صنعا به عدن گریخت و بار دیگر خود را رئیس جمهوری این کشور خواند.

​کمیته های مردمی حامی آقای هادی، که نیروهای عشایری در عدن، زادگاه آقای هادی هستند، و مورد حمایت کشورهای سنی حاشیه خلیج فارس قرار دارند، می گویند ۳ خودروی حوثی ها نیز نابود شد.

حوثی ها، که گفته می شود با علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری اسبق یمن متحد هستند، کنترل بخش های وسیعی از یمن را بدست دارند. آنها توانستند روز شنبه کنترل شهر تعز در جنوب یمن را بدست بگیرند.

مخالفان حوثی ها می گویند که ایران حامی اصلی این گروه است.

در همین حال، سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از همه احزاب و گروه های رقیب در یمن خواست به گفتگوهای صلح با میانجی گری سازمان ملل باز گردند.

سامانتا پاور، در بیانیه ای که پس از نشست اضطراری روز یکشنبه شورای امنیت منتشر شد، ضمن اعلام پشتیبانی این شورا از منصور هادی رئیس جمهوری یمن، گفت حوثی ها روند انتقال دمکراتیک در یمن را مختل کرده اند.

جمال بنعمر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز در پیام خود به شورای امنیت که از طریق کنفرانس ویدیویی از قطر پخش شد، نسبت به خطر جنگ داخلی در یمن هشدار داد.

او گفت: «وقایع روزها و هفته های اخیر نشان می دهد یمن از راه صلح آمیز برای حل بحران فاصله می گیرد و به سمت جنگ داخلی کشیده می شود. منصور هادی، رئیس جمهوری از زمانی که وارد عدن شد، این شهر را پایتخت موقت اعلام کرد و با کمیته های مردمی این شهر را کنترل می کند و رئیس جمهوری سابق، عبدالله صالح و حوثی ها را متهم به کودتا علیه خود کرده است.»

رهبر حوثی ها روز یکشنبه پس از تصرف تعز، سومین شهر بزرگ یمن، در یک پیام تلویزیونی منصور هادی را دست نشانده قدرت های جهانی خواند و تهدید کرد شبه نظامیان حوثی در تعقیب او به جنوب کشور خواهند رفت. رهبر حوثی ها گفت: «هادی مشکل را از شمال به جنوب منتقل کرد و مسئول است. چه کسی را باید سرزنش کرد. از چه کسی باید انتقاد کرد؟ از آن هایی که نمی توانند حقشان را بگیرند یا از نیروهای جنایت کاری که بدترین جنایت ها را مرتکب می شوند.»

سفیر دائم یمن در سازمان ملل متحد در جلسه روز یکشنبه شورای امنیت گفت شبه نظامیان حوثی نه تنها خطری برای صلح و امنیت در یمن بلکه تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه ای هستند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد و رئیس نشست اضطراری روز یکشنبه شواری امنیت از کشورهای عضو خواست برای کمک به انتقال دمکراتیک یمن از دخالت در امور این کشور که منجر به تشدید تنش ها و بی ثباتی شود، خودداری کنند.

پیش بینی مهرزاد بروجردی از رویدادهای پیش روی یمن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

در این رابطه، مهرزاد بروجردی، استاد دانشگاه در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که پیش بینی می کند جنگ خونریزی در ماههای آینده در یمن شدت بگیرد.

در همین حال، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گزارش داد که سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، یک فروند هواپیما حامل ۱۳ تن دارو و کمک های پزشکی برای کمک به درمان زخمی شدگان بمبگذاری های روز جمعه گذشته به یمن فرستاده است.

ایرنا به نقل از یک مقام وزرات بهداشت ایران گزارش داد ۵۲ تن از زخمی شدگان حملات برای مداوا به همراه بستگانشان به ایران اعزام شدند. در حمله بمبگذاران انتحاری به دو مسجد شیعیان در پایتخت یمن در روز جمعه، دست کم ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG