لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

در حمله انتحاری به دو مسجد در صنعا دست کم ۱۳۰ نفر کشته شدند


در حمله سه بمبگذار انتحاری به دو مسجد شیعیان در پایتخت یمن در روز جمعه، دست کم ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات و رسانه‌های محلی یمن، مهاجمان در جریان برگزاری نماز جمعه به دو مسجد بدر و الحشوش در صنعا، که در کنترل شورشیان شیعه قرار دارند، حمله کردند.

به گفته شاهدان دست کم دو بمبگذار انتحاری به مسجد بدر حمله کردند؛ یکی وارد مسجد شد، بمبی را منفجر کرد و موجب شد نمازگزاران وحشتزده به طرف درهای خروجی هجوم ببرند، و سپس دومین مهاجم، بمب خود را منفجر کرد.

مسئولیت این حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

این حمله یک روز پس از نبرد مسلحانه سنگین در شهر عدن بین نیروهای وفادار به علی عبدالله صلح رئیس جمهوری پیشین و سربازان تحت امر رئیس جمهوری فعلی، که ۱۳ کشته برجای گذاشت و منجر به تعطیلی فرودگاه بین المللی آن شهر شد، روی داد.

یمن مرکز یک شاخه نیرومند القاعده است، اما همچنین بر حضور طرفداران گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در آنجا افزوده می‌شود.

برخی از هوادران داعش در رسانه‌های اجتماعی مدعی شده‌اند حمله امروز به مسجد شیعیان کار آن گروه بوده است. این ادعا هنوز تایید نشده، اما اگر درست باشد، نخستین حمله عمده داعش در یمن خواهد بود.

XS
SM
MD
LG