لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۰

رئیس جمهوری و کابینه دولت یمن استعفا دادند


شیعیان حوثی در لباس ارتشی، روی یک خودروی زرهی بیرون منزل رئیس جمهوری یمن ایستاده اند. این خودرو اخیرا بدست حوثی ها افتاد
شیعیان حوثی در لباس ارتشی، روی یک خودروی زرهی بیرون منزل رئیس جمهوری یمن ایستاده اند. این خودرو اخیرا بدست حوثی ها افتاد

در بحبوحه مناقشه دولت یمن با شورشیان شیعه حوثی، یک سخنگوی دولت یمن روز پنجشنبه در واشنگتن گفت که رئیس جمهوری و کابینه دولت استعفا دادند.

پیشتر و یک روز پس از آن که اعلام شد شورشیان شیعه حوثی با عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، برای عبور از بن بست سیاسی به توافق رسیده اند، شاهدان روز پنجشنبه گفتند حوثی ها همچنان بیرون کاخ ریاست جمهوری در صنعا هستند.

طبق توافق صورت گرفته بین دو طرف، شورشیان باید عقب نشینی کنند و رئیس دفتر رئیس جمهوری را نیز آزاد کنند. این در حالی است که وی روز پنجشنبه همچنان در بازداشت شورشیان بود.

آقای منصور هادی روز چهارشنبه در بیانیه ای وعده داد یک رشته تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی را کنار بگذارد. شیعیان حوثی با این تغییرات مخالفت کرده بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت خلاء قدرت در یمن بر این نگرانی افزوده است که شاخه خطرناک القاعده در شبه جزیره عربستان، که مسئولیت حمله اخیر در پاریس را نیز بر عهده گرفت، در حالی که مناقشه ماهیتی فرقه‌ای پیدا می‌کند و کشور به سوی تجزیه پیش می‌رود، قدرتمندتر خواهد شد.

شیعیان حوثی‌ها، که در ماه سپتامبر کنترل صنعا و بسیاری از نهادهای دولتی یمن را به دست گرفتند، می‌گویند فقط خواهان سهم برابری در قدرت هستند. منتقدان در مقابل می‌گویند حوثی‌ها قصد دارند منصور هادی فقط به عنوان یک مقام تشریقاتی باقی بماند، در حالی که آنها اهرم‌های اصلی قدرت را در اختیار خود داشته باشند.

XS
SM
MD
LG