لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

اختصاصی؛ تداوم بازداشت یاشار تبریزی؛ منبع مطلع: این «بی‌خبری» مفهوم خوبی ندارد


یاشار تبریزی، فعال مدنی بازداشت‌شده و زندانی سیاسی سابق
یاشار تبریزی، فعال مدنی بازداشت‌شده و زندانی سیاسی سابق

یازده روز پس از بازداشت یاشار تبریزی، فعال مشروطه‌خواه، یک منبع مطلع در گفت‌وگو با صدای آمریکا از تداوم بی‌خبری درباره او و نگرانی نزدیکانش خبر داد.

یک منبع مطلع سه‌شنبه چهارم مهر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که یاشار تبریزی «در بند ۲۴۰» زندان اوین است و جز تماس کوتاه پیشین، «هیچ تماسی نداشته و خانواده هم کاملا از او بی‌خبر هستند.»

این منبع نزدیک به یاشار تبریزی، با طرح احتمال «شکنجه» این فعال حقوق بشر، به ویدئوهایی که او پیش از بازداشت منتشر کرده اشاره کرد و گفت که یاشار معمولا «از هر روشی برای ارتباط با خانواده استفاده می‌کند.»

او همچنین تأکید کرد که به هر حال «این بی‌خبری مفهوم خوبی ندارد.»

یاشار تبریزی، فعال مدنی مشروطه‌خواه ساکن شهریار، ۲۳ شهریور یعنی دو روز مانده به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در تبریز بازداشت شد و پس از پنج روز در تماسی کوتاه با نزدیکانش اعلام کرد که به زندان اوین منتقل شده است.

برخی منابع پیش از این محل بازداشت او را «بند ۲۰۴» زندان اوین اعلام کرده بودند، اما منبع مطلع روز سه‌شنبه چهارم مهر به صدای آمریکا گفت که یاشار تبریزی در تماس کوتاه ۲۷ شهریور، گفته که در بند ۲۴۰ است.

دسترسی رسانه‌های آزاد و نهادهای حقوق بشری به زندان‌ها در ایران امکان‌پذیر نیست و صدای آمریکا به طور مستقل نمی‌تواند محل دقیق بازداشت و وضعیت کنونی این فعال مدنی در زندان اوین را تأیید کند.

یاشار تبریزی در آخرین ویدئویی که ۲۰ شهریور در حساب شخصی خود در پیام‌رسان «ایکس» به مناسبت سال‌روز تولد آيلار حقی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ منتشر کرده، تأکید کرده بود: «ما این مسیر را ادامه خواهیم داد، مصمم‌تر از قبل؛ با زبانی پر و دستانی خالی، در برابر حکومتی که علیه مردم خود شوریده.»

او پیش از این نیز خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفته بود: «اگر درد شما درد حفظ حرمخانه بشار اسد است، درد من درد حفظ حریم امنیت برای بانوان این سرزمین است. اگر درد شما درد آبادی سوریه و یمن و لبنان است، درد من درد آبادی سیستان و بلوچستان و خوزستان است.»

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهریار، پنج‌شنبه دوم شهریور یاشار تبریزی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG