لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

یاشار تبریزی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، بازداشت شد


یاشار تبریزی
یاشار تبریزی

دو روز مانده به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، منابع خبری از داخل ایران گزارش دادند که یاشار تبریزی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور بازداشت شد.

آرشام رضایی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین که برای پیشگیری از بازداشت خود روزهای متمادی است که به خانه‌اش نمی‌رود، در پیام‌رسان «ایکس» با اعلام خبر بازداشت یاشار تبریزی نوشت، این فعال مدنی در شهر تبریز بازداشت شده است.

پویا جگروند، فعال مدنی، نیز گفته است که نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی علاوه بر بازداشت یاشار تبریزی و انتقال او به مکانی نامعلوم، تلفن همراه او و همسرش را نیز توقیف کرده‌اند.

یاشار تبریزی در آخرین ویدئویی که ۲۰ شهریور در حساب شخصی خود در پیام‌رسان «ایکس» به مناسبت سال‌روز تولد آيلار حقی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ منتشر کرده، تأکید کرده است: «ما این مسیر را ادامه خواهیم داد، مصمم‌تر از قبل؛ با زبانی پر و دستانی خالی، در برابر حکومتی که علیه مردم خود شوریده.»

او پیش از این نیز خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفته بود: «اگر درد شما درد حفظ حرمخانه بشار اسد است، درد من درد حفظ حریم امنیت برای بانوان این سرزمین است. اگر درد شما درد آبادی سوریه و یمن و لبنان است، درد من درد آبادی سیستان و بلوچستان و خوزستان است.»

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهریار، پنج‌شنبه دوم شهریور این زندانی سیاسی پیشین را به اتهام «تبلیغ علیه نظام یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

فشار بر کنشگران مدنی و خانواده‌های دادخواه در آستانه سالروز کشته شدن مهسا (ژینا) امینی افزایش یافته و شماری از آنان احضار و یا بازداشت شده‌اند.

همچنین بنا بر گزارش‌ها نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی روز گذشته یک معترض را در گلشهر استان البرز با شلیک چهار گلوله کشته‌اند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی اقدامات حکومت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان را «خشونتی ویژه‌» برشمرده و خواستار حمایت سیاست‌گذاران ایالات متحده از ارجاع پرونده نقض حقوق بشر این حکومت به دیوان بین‌المللی کیفری شد.

XS
SM
MD
LG