لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

یاشار تبریزی به «بند ۲۰۴» زندان اوین منتقل شد


یاشار تبریزی
یاشار تبریزی

منابع خبری از ایران گزارش داده‌اند که یاشار تبریزی، فعال حقوق بشر که پنج روز قبل بازداشت شد، به «بند ۲۰۴» زندان اوین انتقال یافته است.

پویا جگروند، فعال مدنی در ایران، روز دوشنبه ۲۷ شهریور در پیام‌رسان «ایکس» نوشت: «یاشار تبریزی بعد از پنج روز بی‌خبری، به بند ۲۰۴ زندان اوین منتقل شد.»

منابع مختلف از سال‌ها پیش بند ۲۰۴ را، که یاشار تبریزی به آن برده شده، به عنوان «بند مخفی سپاه» شناسایی کرده‌اند. وب‌سایت «عصر نو» در سال ۱۳۸۸ گزارش داد که این بند «در دل کوه» و «به صورت یک غار کنده شده است و سلول‌های آن به صورت قبر تعبیه شده‌اند» و «زندانی با ورود به این سلول‌ها خود را در درون یک تابوت می‌یابد. نه نوری در کار است و نه صدایی شنیده می‌شود. تاریکی و سکوت مطلق حکمفرما است و زندانبانان و بازجوها با چراغ به سراغ زندانی می‌روند.»

دسترسی رسانه‌های آزاد و نهادهای حقوق بشری به زندان‌ها در ایران امکان‌پذیر نیست و صدای آمریکا به طور مستقل نمی‌تواند وضعیت توصیف شده از بند ۲۰۴ زندان اوین را تأیید کند.

یاشار تبریزی، فعال مدنی مشروطه‌خواه ساکن شهریار، دو روز مانده به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در تبریز بازداشت شده و پس از پنج روز این نخستین خبری است که از او به دست آمده است.

یاشار تبریزی در آخرین ویدئویی که ۲۰ شهریور در حساب شخصی خود در پیام‌رسان «ایکس» به مناسبت سال‌روز تولد آيلار حقی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ منتشر کرده، تأکید کرده است: «ما این مسیر را ادامه خواهیم داد، مصمم‌تر از قبل؛ با زبانی پر و دستانی خالی، در برابر حکومتی که علیه مردم خود شوریده.»

او پیش از این نیز خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفته بود: «اگر درد شما درد حفظ حرمخانه بشار اسد است، درد من درد حفظ حریم امنیت برای بانوان این سرزمین است. اگر درد شما درد آبادی سوریه و یمن و لبنان است، درد من درد آبادی سیستان و بلوچستان و خوزستان است.»

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهریار، پنج‌شنبه دوم شهریور یاشار تبریزی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG