لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

سخنگوی قوه قضائیه تکذیب کرد؛ «تبرئه» الهه محمدی و نیلوفر حامدی از اتهام همکاری با کشور متخاصم 


الهه محمدی نيلوفر حامدی
الهه محمدی نيلوفر حامدی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی که به نقل از وکیل پرونده از «تبرئه» الهه محمدی و نیلوفر حامدی از اتهام «همکاری با کشور متخاصم» یادمی‌کرد گفت: «این موضوع را تکذیب می‌کنیم.»

مسعود ستایشی تاکید کرد که این دو نفر با همین عنوان اتهامی تفهیم اتهام شده‌اند و دادگاه بر همین اساس در حال رسیدگی به پرونده است.

او در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به اینکه وکلای اين دو نفر اعلام کرده‌اند که «هيچ مصداق یا مستنداتی از همکاری‌ آنها با دولت آمریکا در پرونده وجود ندارد»، ‌اظهار داشت: «کسی‌ که‌ بايد تصمیم بگیرد قاضی دادگاه است.»

وکلای نیلوفر حامدی و الهه محمدی ۲۸ شهریور با تأکید بر مهیا بودن فضا برای «تبرئه» این دو روزنامه‌نگار زندانی، گفته بودند که با گذشت بیش از دو ماه از آخرین دفاع آنها، دادگاه حکمی صادر نکرده و قرار بازداشت نیز به وثیقه تبدیل نشده است.

الهه محمدی و نیلوفر حامدی در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته به جرم پوشش اخبار کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» دستگیر و به «همکاری با دولت متخاصم» متهم شدند. اتهامی که همواره از سوی این دو و وکلایشان تکذیب شده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز با رد ادعای مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی مبنی بر «ارتباط نیلوفر حامدی و الهه محمدی با دولت آمریکا» تأکید کرده که محاکمه این دو خبرنگار که در گزارش مرگ مهسا امینی نقش داشتند، با هدف «ارعاب روزنامه‌نگاران در ایران» است.

پرتو برهان‌پور وکیل نیلوفر حامدی و شهاب میرلوحی وکیل الهه محمدی، در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در روزنامه شرق منتشر شده، تأکید کردند که آزادی آنها را «از مراجع قضایی درخواست کرده‌اند، چرا که مدت بازداشت موقت آنها نباید از یک سال بیشتر شود.»

میرلوحی نیز با تأکید بر این که دادگاه الناز محمدی [خواهر الهه محمدی] را «از اتهام همکاری با دولت متخاصم تبرئه کرد»، گفت که وقتی «شعبه تخصصی» در دادگاه انقلاب «پرونده‌ای با محتوای مشابه را مشمول عنوان مجرمانه» نمی‌داند، «برای موکل ما هم دیگر این اتهام صدق نمی‌کند.»

پیش از این، امیر رئیسیان، وکیل الناز محمدی، از صدور حکم برائت برای اتهام «همکاری با دولت متخاصم» درباره موکلش و صدور حکم محکومیت سه سال حبس تعلیقی او و همچنین نگین باقری، خبرنگاران روزنامه‌های «هم‌میهن» و «هفت صبح»، به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت» خبر داده است.

سعیده فتحی‌آبادی، روزنامه‌نگار، پیش از این به صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی درباره نیلوفر حامدی و الهه محمدی حتی قوانین خود را نیز رعایت نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG