لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

رونمایی از «گشت حجاب» در دانشگاه‌ها؛ حراست دانشگاه تهران مانع تردد دانشجویان با روسری شد


حجاب در دانشگاه‌ها
حجاب در دانشگاه‌ها

منابع خبری دانشجویی از برقراری «گشت حجاب» در دانشگاه تهران و الزام دانشجویان به پوشیدن «مقنعه و مانتو بلند» تا «پایین زانو» خبر دادند.

کانال اطلاع رسانی روابط عمومی «دانشجویان متحد» در گزارشی نوشت که سوم مهرماه حراست دانشگاه تهران مانع ورود دانشجویان با روسری از درب اصلی شده و اعلام کرده برای ورود، دانشجویان «ملزم به پوشیدن مقنعه و مانتو تا پایین زانو هستند.»

بر اساس اعلام این کانال دانشجویی «گشت‌های حجاب نیز در محوطه‌ مرکزی دانشگاه تهران شروع به فعالیت کرده‌اند.»

این در حالی است که لایحه مصوب مجلس تحت عنوان «عفاف و حجاب» نیز تاکید کرده است که باید «بانک اطلاعاتی دانش آموزان و دانشجویان» به منظور شناسایی افراد بی حجاب در اختیار «نیروی انتظامی» قرار گیرد.

در همین رابطه ۲۹ شهریور ماه جدیدترین «شیوه‌نامه اجرایی رفتار و پوشش حرفه‌ای» دانشجویان علوم پزشکی و دستیاران برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ منتشر شد.

در این شیوه‌نامه آمده است که «هرگونه پوشش کوتاه یا تنگ، مانتو جلو باز، جنس حریر، تور و یا لباس‌های یقه باز که بدن را نمایان سازد، ممنوع است.»

همچنین تاکید شده است که باید با استفاده از «مقنعه بلند (تا زیر شانه) و با ضخامت مناسب تمامی سر و موها» پوشیده شود، «به طوری که نواحی گردن و ناحیه یقه لباس نیز پوشانده شود.» استفاده از روسری‌های نازک و کوتاه، شال به تنهایی یا خارج شدن مو از جلوی سر و پشت مقنعه نیز «ممنوع است.»

حجاب در دانشگاه‌ها
حجاب در دانشگاه‌ها

بنا بر این شیوه‌نامه همچنین «کاشت ناخن» و آرایش‌هایی در صورت و ناخن «که موجب جلب توجه» دیگران می‌شود، ممنوع اعلام شده است.

برخی از دانشگاه‌ها نیز اقدام به اخذ «تعهد کتبی» با بندهای مختلف در راستای تحمیل «حجاب اجباری» مورد نظر کرده‌اند. در متن این تعهد نامه‌ها آمده است که بدیهی است «در صورت عدم رعایت موارد فوق، مطابق با مصوبات قانون عفاف و حجاب دانشگاه ضمن اطلاع به خانواده با افراد خاطی برخورد خواهد شد.»

موارد مورد اشاره تعهدنامه نیز شامل «عدم استفاده از لاک و لوازم آرایشی» و همچنین استفاده از لباس‌هایی که «چسبان نباشد» و تمامی نواحی بدن «از جمله مچ پا را بپوشاند» است.

وزارت علوم و وزارت آموزش‌ وپرورش نیز پیش‌تر و پس از اوج گرفتن مخالفت با حجاب اجباری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» در بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند از «ارائه خدمات به افرادی که خود را ملزم به رعایت قانون حجاب نمی‌دانند، ‌معذورند.»

خردادماه امسال دانشگاه هنر تهران اقدام به اجباری کردن پوشش مقنعه در دانشگاه کرد که با اعتراض دانشجویان همراه شد.

در همین رابطه ۲۷ خرداد ماه همزمان با ادامه اعتراضات دانشجویان دانشگاه هنر تهران به اجباری شدن مقنعه، شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد «تعداد زیادی» از این دانشجویان توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

با آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌ها، همزمان با پیگیری تصویب نهایی لایحه «عفاف و حجاب»، فضای امنیتی بر محیط‌های آموزشی حاکم شده است.

XS
SM
MD
LG