لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

یانوکویچ: ناچار شدم اوکراین را ترک کنم


ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین ادعا کرده برای ترک کشورش ناچار بوده و هم اکنون آماده است تا برای آینده کشورش مبارزه کند.

یانوکویچ در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه از روستوف او دون در روسیه مخالفان خود را به تلاش برای کنترل اوکراین از مسیر ارعاب و وحشت متهم کرد. او دولت موقت کیف را «نامشروع» نامید.

یانوکویچ گفت اجرای توافق نامه بین او و مخالفان برای هموار کردن راه برای برگزاری انتخابات در اواخر سال جاری راهکار خروج از شرایط کنونی است.

وی افزود باید در مورد خشونت هایی که در طی ناآرامی های اخیر در اوکراین رخ دادند تحقیق شود. او همچنین گفت خیابان ها و میادین کیف باید سریعاً بازگشایی شوند و افراد مسلح باید خیابانهای پایتخت را ترک کنند.

یانوکویچ گفت قصد دارد به دلیل رخدادهایی که در کشور به وقوع پیوستند از مردم اوکراین پوزش خواهی کند. او گفت برای برقراری ثبات در کشور از توان کافی برخوردار نبوده و اجازه داده تا «هرج و مرج و بی قانونی» بر کشور حاکم شود.

یانوکویچ هفته گذشته از کیف متواری شد و هنوز محل اقامت او مشخص نیست. دولت موقت اوکراین طی هفته جاری برای او خکم بازداشت صادر و وی و دیگر مقامات کشور را به قتل عام دسته جمعی معترضان متهم کرد.

کریمه
وزیر کشور اوکراین صبح روز جمعه گفت نیروهای روسیه کنترل دو فرودگاه اصلی منطقه کریمه اوکراین را به دست گرفته اند. یک گزارش حاکی از آن است که پایگاه گارد ساحلی اوکراین تحت محاصره نیروهای دریایی روسیه قرار گرفته بوده است.

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین در یادداشت روز جمعه در صفحه فیس بوک خود روند تحولات کشورش را «یورش نظامی» خواند. او گفت نیروهای مسلح روسیه فرودگاه بلبک سواستوپول که روسیه در آن نیروگاه دریایی دارد را مسدود کرده اند. مردان مسلح ناشناس نیز در فرودگاه بین المللی سیمفروپول در پایتخت کریمه گشت می زدند.

الیزابت آروت، خبرنگار صدای آمریکا که روز جمعه از مسیر فرودگاه سیمفروپول پرواز می کرد مردان مسلحی حامل سلاح های خودکار را دیده بود که لباس های استتار پوشیده بودند. او گفته بود شرایط آرام است و پروازها هنوز برقرار هستند و فرودگاه هنوز باز است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از مقامات گارد مرزی دولتی اوکراین نقل کرده است حدود ۳۰ نیروی دریایی روسیه پایگاه گارد ساحلی اوکراین را محاصره کرده اند. جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

رسانه های دولتی روسیه با انتشار بیانیه هایی هر گونه مداخله روسیه در اوکراین را رد کرده اند.

السکاندر تورچنیوف، رئیس جمهوری موقت اوکراین روز جمعه برای گفتگو در مورد شرایط حاکم بر کشور جلسه اضطراری با مقامات ارشد امنیتی خود برگزار کرد. پارلمان اوکراین همچنین مصرانه از روسیه خواسته است تا به حاکمیت مرزی و استقلال این کشور احترام بگذارد.

این تحولات یک روز پس از آن به وقوع پیوستند که مردان مسلح کنترل ساختمان های دولتی کریمه را به دست گرفتند. کریمه منطقه ای از اوکراین است که مناسبات نزدیکی با مسکو دارد. این مردان مسلح روز پنجشنبه پرچم روسیه را بر فراز ساختمان ها برافراشتند.

وعده حمایت ایالات متحده
جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری دیرهنگام پنج شنبه در گفتگوی تلفنی با آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین تشکیل دولت جدید را به او تبریک گفت و قول داد همزمان با اجرای اصلاحات به احیای وضعیت اقتصادی اوکراین ایالات متحده نیز از این کشور حمایت کند. پارلمان اوکراین به یاتسنیوک برای مقام رئیس دولت موقت رای موافق داد. او چهره ای مخالف دولت پیشین و هوادار غرب است.

یاتسنیوک دولت یانوکویچ را سرقت میلیاردها دلار از وزارت خزانه داری کشور متهم کرده و گفته است ۷۰ میلیارد دلار از دخایر دولت اوکراین طی سه سال گذشته به حساب های خارجی واریز شده اند و ۳۷ میلیارد دلار از اعتباراتی که کشور دریافت کرده بوده ناپدیده شده اند و اوکراین با مشکلات مالی جدی روبرو شده است.


تحقیق در مورد عملیات پولشوریی
مقامات قضایی در ژنو روز جمعه تحقیق در مورد اتهامات پولشویی که متوجه یانوکویچ و پسران اوست را آغاز کردند. دولت سوئیس نیز اعلام کرد دارایی های ۲۰ مقام اوکراینی را مسدود کرده است.

«صندوق بین المللی پول» و اتحادیه اروپا تیم هایی را برای ارزیابی نیازهای اوکراین به این کشور اعزام می کند. ایالات متحده نیز قصد دارد یک میلیارد دلار وام ضمانتی به اوکراین بدهد.

مسکو یک روز بعد اعلام خبر مانور نظامی گسترده در منطقه مرزی روسیه با اوکراین اعلام کرد کرملین روز پنجشنبه جت های جنگنده کشور را برای گشت زنی در مرزهای این کشور با اوکراین اعزام کرد.

تورچینو، کفیل ریاست جمهوری اوکراین هشدار داده است هر اقدامی از جانب نیروهای روسیه در ورای پایگاه منطقه مرزی شان «حمله نظامی» محسوب خواهد شد.

پارلمان کریمه روز پنج شنبه به برکناری دولت موقت و برگزاری همه پرسی به هدف تعیین وضعیت کریمه در اوکراین رای داد. قرار است روز ٢٥ مه و همزمان با روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین همه پرسی برگزار شود.
XS
SM
MD
LG