لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

دولت موقت اوکراین، رویاروی موانع متعدد اقتصادی


A woman casts her vote in Ethiopia's general election in Addis Ababa, May 24, 2015.
A woman casts her vote in Ethiopia's general election in Addis Ababa, May 24, 2015.

نخست وزیر جدید اوکراین: دولت گامهایی «به غایت مردم ناپسند» بر می دارد تا ثبات را به اقتصاد اوکراین بازگرداند.

آرسینی یاتسنیوک، که روز پنجشنبه به عنوان نخست وزیر اوکراین از سوی پارلمان تایید شد و آغاز به کارکرد، وزیر امور خارجه پیشین اوکراین و متحد یولیا تیموشنکوست، که خود به غرب نزدیک و هوادار نزدیک تر شدن اوکراین به غرب است.

یاتسنیوک که یکی از سه رهبر شاخص اپوزیسیون طی سه ماه اخیر بحران سیاسی در اوکراین بوده، اقتصاددان و وکیل است و ۳۹ سال دارد. وی ده سال رئیس بانک ملی اوکراین بوده است.

وی روز چهارشنبه طی یک مصاحبه رادیویی گفت که دولت وی در تدارک برداشتن گام هایی «به غایت مردم ناپسند» است تا ثبات را به اقتصاد بی ثبات اوکراین بازگرداند.
وی گفت که اقتصاد اوکراین در آستانه مواجهه با فاجعه است و اعضای این دولت، آماده خودکشی سیاسی هستند.

نخست وزیر جدید اوکراین که زاده غرب آن کشور است و در خانواده ای فرهنگی بالیده، در سال ۲۰۰۷ به ریاست پارلمان ویکتور یوشچنکو برگزیده شد، اما در پی اختلافات سیاسی، کمتر از یک سال بعد استعفا داد و از سمت خود کناره گیری کرد.

طی تحولات تازه سیاسی در اوکراین، مسند نخست وزیری اوکراین به یاتسنیوک پیشنهاد شد، اما وی آن را رد کرد و گفت که به عنوان نخست وزیر موقت خدمت خواهد کرد، چرا که نخست وزیر دائم کشور را، نه سیاستگران و دولت آن، بلکه مردم آن، باید برگزینند.

تحلیلگران اوکراین برآنند که دولت موقت در پی انتخاباتی که قرار است روز ۲۵ مه برگزار شود، ممکن است متحول، و دستخوش تغییرات عمده ای شود، و از این روی، آینده سیاسی یاتسنیوک مبهم است.
XS
SM
MD
LG