لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

اوکراین: روسیه فرودگاه های کریمه را اشغال کرده است


مردان مسلح در فرودگاه سیمفروپول - ۲۸ فوریه ۲۰۱۴
مردان مسلح در فرودگاه سیمفروپول - ۲۸ فوریه ۲۰۱۴

* دولت اوکراین خواهان استراداد ویکتور یاکونویچ رئیس جمهوری مخلوع این کشور از روسیه شده است. روز جمعه یاکونویچ در یک کنفرانس رسانه ای در روسیه اعلام کرد هنوز خود را رئیس جمهوری اوکراین می داند.

* پارلمان اوکراین روز جمعه با تصویب قطعنامه ای از روسیه خواست از برداشتن گام هایی علیه حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی آن کشور خودداری کند.

* پارلمان اوکراین شورای امنیت سازمان ملل متحد را به تشکیل جلسه ای برای بررسی بحران فرا خواند.

* دست کم ۲۰ مردی که اونیفورم روسی به تن داشتند و سلاح اتوماتیک حمل می کردند یک پست دیدبانی مرزی اوکراین را در نزدیکی بندر سوایتوپول در منطقه کریمه محاصره کردند.

* مقامات سویس و اتریش برای مسدود کردن هر دارایی و سرمایه ای که ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین و پسر او آلکساندر، ممکن است در این دو کشور پنهان کرده باشند، دست به کار شده اند. در همین حال سویس تحقیقات فساد در مورد آنها را آغاز کرده است.
به گزارش اسوشتید پرس، شورای حاکم فدرال سویس، که رئیس جمهوری و ۶ وزیر را شامل می شود، روز جمعه اعلام کرد تمام دارائی هایی که یانوکویچ و اطرافیان او ممکن است در سویس داشته باشند، بی درنگ مسدود می شود.

* اسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری اینترفکس اعلام کرد، یک مقام ارشد امنیتی اوکراین گفته دو فرودگاه در منطقه کریمه، علیرغم کوشش های مردان مسلح برای تصرف آنها، در کنترل نیروهای اوکراین قرار دارد.
وزیر کشور اوکراین پیشتر در روز جمعه گفته بود نیروهای روسی راه های دسترسی به فرودگاه ها در سیمفروپول و سواستوپول را بسته اند و این اقدام را «هجوم نظامی و اشغال» توصیف کرده بود.

* ویکتور یانووکوویچ رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین در یک کنفرانس رسانه ای در روسیه گفت هنوز خود را رئیس جمهوری اوکراین می داند.
وی دولت موقت اوکراین را غیر قانونی نامید و گفت در صورتی که امنیت او تضمین شود به کشور باز می گردد.
یانوکوویچ گفت در باره بحران اوکراین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفت و گو کرده است. وی گفت کریمه باید بخشی از اوکراین با خود مختاری گسترده باقی بماند.

* وزیر کشور اوکراین نظامیان روسیه را متهم به «تجاوز نظامی و اشغال» دو فرودگاه منطقه کریمه اوکراین کرد.

آرسن آواخوف، وزیر کشور اوکراین روز جمعه در صفحه فیسبوک خود نوشت مردان مسلح فرودگاه بلبک در شهر بندری سواستوپول، که یک پایگاه نیروی دریایی روسیه در آن قرار دارد را مسدود کرده اند. مردان مسلح ناشناس همچنین در فرودگاه بین المللی سیمفروپول، مرکز کریمه گشت می زنند.
پارلمان اوکراین نیز قطعنامه ای تصویب کرد که از روسیه می خواهد برداشتن گام هایی را که می گوید علیه حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی آن است متوقف سازد. همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد را به تشکیل جلسه ای برای بررسی بحران فرا می خواند.

* گزارشگر صدای آمریکا که روز جمعه با هواپیما وارد فرودگاه بین المللی سیمفروپول شد گفت مردان مسلح با اونیفورم های نظامی را که سلاح های خودکار همراه داشتند دید. او وضع را آرام توصیف کرد و گفت هواپیماها هنوز وارد می شوند و فرودگاه باز است.
* به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه روز جمعه گفت نیروهایش فرودگاه نظامی نزدیک سپاستوپول را اشغال نکرده اند و اقدام دیگری هم نکرده اند.

* سخنگوی ناوگان نیروی دریایی روسیه به اینترفاکس گفت هیچ نیروی به سمت [فرودگاه] حرکت نکرده است «چه برسد به این که در مسدود کردنش» مشارکت کنند.»
از سوی دیگر، انتظار می رود ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین که تحت حفاظت روسیه قرار دارد، روز جمعه یک کنفرانس خبری در شهر جنوبی روستوف-نا-دونو روسیه بگذارد.

* ایالات متحده به روسیه گفته است استفاده از نیروی نظامی مهلک است، و این کشور در چند روز آینده باید نشان دهد که در قول خود مبنی بر عدم دخالت در اوکراین صادق است.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس رسانه ای مشترک با فرانک والتر اشتاین میر وزیر امور خارجه آلمان گفت: ما معتقدیم همه باید گامی به عقب نهند و از هرگونه تحریکی بپرهیزند. ما در روزهای آینده می خواهیم ببینیم که عمل روسیه با آنچه امروز به ما گفتند مطابق باشد.

* پیشتر چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفته بود آمریکا از تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین پشتیبانی می کند و روسیه و تمام کشورها باید عاقلانه رفتار کنند.

* در کریمه، مردان مسلح روز پنجشنبه کنترل ساختمان های دولتی و پارلمان محلی را به دست گرفتند و پرچم روسیه را برافراشتند. نخست وزیر گفت آنها حاضر نیستند مذاکره کنند. بیش از ۵۸ درصد جمعیت کریمه روس هستند، و در روزهای اخیر برخی از معترضین به برکناری یانوکوویچ خواهان جدایی آن منطقه از اوکراین شده اند.

اواخر روز پنجشنبه، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا به صورت تلفنی با آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر جدید اوکراین صحبت کرد و وعده داد آمریکا از اصلاحات اوکراین با هدف برقراری سلامت اقتصاد این کشور حمایت کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت جو بایدن تاکید کرد این اصلاحات نه تنها برای ایجاد ثبات و صلح در اوکراین لازم است، بلکه برای برقرار کردن اعتماد اوکراینی ها به نهاد های دموکراتیک پیش از انتخابات ماه مه ضروری است.
جو بایدن گفت آمریکا حمایت کامل خود را از اوکراین که به دنبال آشتی ملی و اجرای تعهدات بین المللی اش است و می خواهد رابطه باز و سازنده ای با همه همسایگانش داشته باشد، عرضه می کند.

پیشتر پارلمان اوکراین در روز پنجشنبه به آرسنی یاتسنیوک، یک رهبر محبوب معترضان به عنوان نخست وزیر جدید رای داد. او در گذشته وزیر امورخارجه مدافع غرب و وزیر اقتصاد اوکراین بود.

او به قانونگذاران اوکراین در مورد تصمیماتی که برای حل بحران اقتصاد ضروری است هشدار داد و گفت این تصمیمات محبوب نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG