لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

روسیه امنیت ویکتور یانکوویچ را تامین می کند


یانوکوویچ: درخواست حفاظت از روسیه
یانوکوویچ: درخواست حفاظت از روسیه
روسیه موافقت کرده است امنیت ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین را تامین کند. خبرگزاری های روسی روز پنجشنبه این خبر را به نقل از یک منبع در دولت روسیه منتشر کردند.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از این منبع نوشته است امنیت ویکتور یانکوویچ در قلمرو روسیه تامین می شود و روسیه با درخواست «رئیس جمهور» اوکراین موافقت کرده است.

ویکتور یانکوویچ، گفته است هنوز خود را رئیس دولت اوکراین می داند و از روسیه خواسته بود امنیتش را تامین کند. او یک بیانیه از محلی نامعلوم در سرویس های خبری روسی در روز پنجشنبه منتشر کرد.

از روز شنبه، یانکوویچ به صورت علنی دیده نشده است. دولت موقت اوکراین حکم بازداشت او را صادر کرده است.

پیشتر، با اشغال ساختمان های دولتی و قانونگذاری از سوی مردان مسلح حامی روسیه در منطقه عمدتا روسی زبان کریمه در اوکراین، اولکساندر تورچینف، رئِیس جمهوری موقت این کشور، روز پنجشنبه به نیروی دریای روسیه در کریمه هشدار داد که پایگاه خود را ترک نکند.

تورچینف گفت هر گونه تحرک نیروهای روسی به عنوان «تجاوز نظامی» قلمداد خواهد شد. پایگاه ناوگان روسیه در دریای سیاه، در شهر بندری سواستوپول در کریمه قرار دارد.

بر اساس گزارش های رسیده از کریمه، پرچم های روسیه بر چند ساختمان نصب شده است. آرسن آواخوف، وزیر موقت کشور اوکراین پیشتر در روز پنجشنبه گفت پلیس دور ساختمان های اشغال شده را بسته است.

منطقه کریمه شاهد درگیری هایی میان حامیان دولت جدید اوکراین و فعالان حامی روسیه است. بیشتر مردم منطقه را روسی زبان ها تشکیل می دهند که حامی مسکو هستند. اما اقلیت مسلمان تاتار نیز که معمولا ضد روسیه هستند، در این منطقه حضور دارند.

وزیر موقت کشور گفته است پلیس در حالت آماده باش کامل است.

روز چهارشنبه، رهبران موقت اوکراین آرسنی یاتسنیوک، فعال مشهور معترضان را به عنوان نخست وزیر موقت کشور معرفی کردند. او یکی از چهره های عمده در اعتراضات علیه ویکتور یانووکویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین بود.

رهبران جنبش اعتراضی، روز چهارشنبه یانسنیوک را در حضور جمعیتی عظیم در میدان استقلال کیف نامزد این مقام کردند. قرار است پارلمان روز پنجشنبه او را بررسی کند.

آرسنی یاتسنیوک، وزیر سابق امورخارجه و اقتصاد اوکراین بود و چهره ای مدافع غرب شناخته می شود. یکی از وظایف فوری و اصلی او، جلوگیری از فروپاشی اقتصاد اوکراین است.

کاخ سفید می گوید قویا از رهبران اوکراین حمایت می کند که برای تشکیل یک دولت چند حزبی تلاش می کنند تا همه اوکراینی ها را نمایندگی کند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا می گوید ایالات متحده تضمین یک میلیارد دلاری اوکراین را بررسی کند.

جان کری همچنین روز چهارشنبه به روسیه هشدار داد که در صورت دخالت نظامی در اوکراین مرتکب یک «اشتباه بزرگ» می شود.

روز چهارشنبه روسیه نیروهای خود را در نزدیکی مرز اوکراین به حالت آماده باش در آورد و آمریکا با در خواست از «بازیگران خارجی» برای احترام گذاشتن به حاکمیت اوکراین به این امر واکنش نشان داد.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور اجرای مانور نظامی فوری در مناطقی که شامل منطقه نزدیک مرز اوکراین نیز می شود را داده است.

وزیر دفاع روسیه گفته است مانور نظامی آمادگی برخورد با شرایط بحرانی را آزمایش می کند که امنیت نظامی کشور را تهدید کند. کرملین به طور خاص نامی از اوکراین نبرد. مسکو گفته است در امور داخلی اوکراین دخالت نمی کند. مسکو حامی ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین است.

گزارش شده است ۱۵۰ هزار نیروی رزمی در مانور نظامی روسیه شرکت دارند.

اوکراین بین طرفداران اتحادیه اروپا در غرب، و حامیان روسیه در شرق تقسیم شده است.

وزیران دفاع ناتو نیز روز چهارشنبه از حاکمیت و یکپارچی اوکراین حمایت کردند.
XS
SM
MD
LG