لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

وزیر دفاع آمریکا به روسیه هشدار داد


روسیه جت های جنگنده را برای گشت در مرز کشور با اوکراین فرستاده است. در همین حال وزیر دفاع آمریکا به مسکو علیه هراقدام نادرستی در اوکراین هشدار داد.

در حالی که تحولات سریع دولت جدید در اوکراین را تهدید می کند، جنگنده های روسی روز پنجشنبه در جریان رزمایش هایی که به دستور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برگزار می شود، به پرواز در آمدند.

ناظران سیاسی بر این عقیده هستند اوکراین در استراتژی پوتین برای گسترش قدرت روسیه در منطقه مهم است، و انتظار نمی رود او در برابر هر کوششی جهت جلوگیری از اجرای این استراتژی بی تفاوت بماند.

در این حال، در آنچه شکل گرفتن رقابتی بین آمریکا و روسیه در تحولات اوکراین تلقی می شود، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا به مسکو هشدار داد از هر اقدامی در اوکراین که ممکن است سوء تعیبر شود پرهیز کند.

هیگل گفت آمریکا از تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین پشتیبانی می کند و روسیه و تمام کشورها باید عاقلانه رفتار کنند.

خبرگزاری های روسیه گزارش دادند مسکو با درخواست ویکتور یانوکوویچ برای تامین امنیت او در «سرزمین روسیه» موافقت کرده است، اما جزییات بیشتری ارائه ندادند.

در کریمه، منطقه ای در اوکراین که روابط نیرومندی با روسیه دارد، مردان مسلح روز پنجشنبه کنترل ساختمان های دولتی و پارلمان محلی را به دست گرفتند و پرچم روسیه را برافراشتند. نخست وزیر گفت آنها حاضر نیستند مذاکره کنند. بیش از ۵۸ درصد جمعیت کریمه روس هستند، و در روزهای اخیر برخی از معترضین به برکناری یانوکوویچ خواهان جدایی آن منطقه از اوکراین شده اند.

یانوکوویچ، که از روز شنبه در انظار عمومی دیده نشده است، در بیانیه ای که از مکانی نا معلوم برای خبرگزاری های روسیه فرستاد، گفت او هنوز خود را رئیس دولت اوکراین می داند.

در کیف، پارلمان آرسنی یاتسنیکف، وزیر سابق اقتصاد ، را به عنوان نخست وزیر جدید اوکراین تایید کرد. او دولت یانوکوویچ را به سرقت مبالغ عظیم از خزانه متهم کرد و گفت ۷۰ میلیارد دلار پول دولت طی سه سال گذشته به حساب های بانکی در خارج فرستاده شده و ۳۷ میلیارد دلار اعتباری که دریافت کرده بود، ناپدید شده است.

یاتسنیکف به قانون گذاران گفت : «می خواهم به شما گزارش دهم خزانه خالی است.»

گفته می شود یکی از نخستین کارهای عمده یاتسنیکف این خواهد بود که از سقوط اقتصاد اوکراین جلوگیری کند.

کاخ سفید می گوید از رهبران جدید اوکراین در کوشش برای تشکیل یک دولت چند حزبی که نماینده تمام مردم اوکراین باشد حمایت می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن پرداخت یک میلیارد دلار وام های تضمینی به اوکراین را بررسی می کند.
XS
SM
MD
LG