لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

عربستان منادی صلح می‌شود؛ جده میزبان نشستی دوروزه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین


عربستان منادی صلح می‌شود؛ جده میزبان نشستی دوروزه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین
عربستان منادی صلح می‌شود؛ جده میزبان نشستی دوروزه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین

روزنامه وال استریت جورنال روز شنبه، هفتم مردادماه، خبر داد که عربستان سعودی میزبان یک نشست بین‌المللی با هدف «برقراری صلح در اوکراین» می‌شود.

بر اساس این گزارش، مقامات ارشد بیش از ۳۰ کشور، از جمله کشورهای غربی، هند و برزیل، در این نشست دو روزه که پنجم اوت (۱۴مرداد) در شهر جده برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.

اوکراین می‌گوید که صلح تنها با تأمین تمامیت ارضی این کشور و خروج کامل نیروهای اشغالگر روسی ممکن است.

اما از سوی دیگر، کرملین که یک‌ششم اراضی اوکراین را اشغال کرده است، ادعا می‌کند که برای دستیابی به صلح، کی‌یف باید «واقعیت‌های جدید» را بپذیرد؛ امری که نشان‌دهنده اصرار روسیه به ادامه سیاست اشغال و ضمیمه کردن بخششهایی اراضی اوکراین به خاک خود است.

اوکراین و مقامات غربی امیدوارند این نشست که بدون حضور مقامات روسیه برگزار می‌شود، زمینه‌ساز حمایت بین‌المللی از شرایط مورد نظر اوکراین برای صلح شود.

تعداد دقیق کشورهای دعوت شده به این نشست مشخص نیست، اما بریتانیا، آفریقای جنوبی، لهستان و اتحادیه اروپا حضور خود را در این نشست تأیید کرده‌اند.

روز جمعه ششم مرداد قطر اعلام کرد در قالب کمک‌های بشردوستانه مبلغ صد میلیون دلار به اوکراین اهدا می‌کند.

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین روز جمعه ۶ مردادماه پس از دیدار با همتای قطری‌اش در کی‌یف، پایتخت، هدف از این کمک مالی را حمایت از ساختار بهداشتی، امور آموزشی و اقدامات مین‌روبی در اوکراین ذکر کرد.

همزمان شماری از رهبران کشورهای آفریقایی از ولادیمیر پوتین خواستند با پذیرش طرح صلح پیشنهادی آنها و پایان جنگ علیه اوکراین، با ازسرگیری صادرات بین‌المللی غله اوکراین اعلام موافقت کند.

مقام‌های ارشد کشورهای آفریقایی در دومین روز از گردهمایی خود در شهر سن‌پترزبورگ روسیه با ابراز نگرانی درباره عواقب جنگ نسبت به افزایش نرخ مواد غذایی هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG