لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

زلنسکی پس از نشست ناتو: «جنگ منجمد» با روسیه را نمی‌پذیریم


زلنسکی پس از نشست سران ناتو: « جنگ منجمد» با روسیه را نمی‌پذیریم
زلنسکی پس از نشست سران ناتو: « جنگ منجمد» با روسیه را نمی‌پذیریم

زلنسکی در جریان یک نشست رسانه‌ای که پس از اجلاس سران ناتو در لیتوانی برگزار شد هشدار داد: «ما می‌خواهیم زمین‌های خود را پس بگیریم، امنیت را به قلمرو خود بازگردانیم و این پیروزی است؛ اوکراین جنگ منجمد با روسیه را نمی‌پذیرد.»

در اصطلاحات روابط بین‌الملل، مفهوم «جنگ منجمد» به وضعیتی اشاره دارد که در آن تمامی درگیری‌های مسلحانه میان طرف‌ها به پایان رسیده است، اما هیچ معاهده صلح یا سازوکار سیاسی دیگری برای حل و فصل تنش‌ها بین دو طرف ایجاد نشده است.

این وضعیت باعث می‌شود که هر لحظه احتمال آغاز دوباره جنگ وجود داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه با انتشار توییتی نوشت که در این نشست رسانه‌ای ولودیمیر زلنسکی ضمن اشاره به جلب حمایت رهبران جهان، بر تعهد آشکار سران ناتو به عضویت اوکراین نیز تاکید کرد.

همچنین رئیس‌جمهوری اوکراین تصریح کرد که به محض تثبیت وضعیت فعلی امنیتی، اوکراین برای پیوستن به ناتو و عضویت کامل دعوت خواهد شد.

زلنسکی ابراز اطمینان کرد که در اجلاس سران ناتو در لیتوانی، هیچ دیدگاه مخالفی علیه اوکراین وجود نداشت.

اظهارات زلنسکی، در جریان نشست رسانه‌ای پس از اجلاس سران ناتو در شرایطی بیان می‌شود که هنوز «برنامه زمانی» برای «عضویت اوکراین» در ناتو مشخص نشده و عضویت اوکراین همچنان به «حل مناقشه جاری» بستگی دارد.

پیش‌تر صدای آمریکا خبر داده بود که رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته بود چنانچه رهبران ناتو ـ که برای نشست ناتو در لیتوانی گرد هم می‌آیند ـ یک برنامه‌زمانی را برای عضویت کشورش در این سازمان دفاعی پیشنهاد نکنند، این امر «غیرمنطقی» خواهد بود.

همزمان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: برای اوکراین «مسیر اصلاحاتی» ترسیم خواهد شد تا در نهایت به این ائتلاف بپیوندد، اما «نمی‌توانم برای آن جدول زمانی تعیین کنم.»

XS
SM
MD
LG