لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

آمریکا: ایران صدها پهپاد انتحاری به روسیه ارسال کرده است


پهپادهای ساخت ایران. آرشیو
پهپادهای ساخت ایران. آرشیو

سرپرست دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توئیتی با اشاره به اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان اطلاعات دفاعی ایالات متحده نوشت: شواهد برای همه در دسترس است: ایران، روسیه را با صدها پهپاد انتحاری برای استفاده در تجاوز این کشور علیه اوکراین مسلح کرده است.

آبرامز پیلی در این توئیت که روز چهارشنبه چهارم مرداد، منتشر شد، تاکید کرد که آمریکا همچنان در کنار جامعه بین‌المللی علیه ارائه تسلیحات ایران به روسیه خواهد ایستاد.

حساب توئیتری سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا روز سه‌شنبه سوم مرداد، در توئیتی نوشته بود: تحلیلگران این سازمان «شواهد غیرقابل انکاری» ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد پهپادهای ساخت ایران توسط روسیه در اوکراین استفاده می شود.

در این ارتباط، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در گزارشی گفت که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده هشدار داده‌اند که مسکو با کمک جمهوری اسلامی، در حال ساخت یک مرکز تولید پهپاد در خاک روسیه است که احتمالا در آوریل سال آینده میلادی تکمیل خواهد شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، آنها افزودند که این موضوع می‌تواند تاثیر مشخصی بر روند جنگ در اوکراین داشته باشد.

این شبکه خبری اشاره کرد که تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفتند که با احداث این مرکز تولید پهپاد، روسیه به شمار بیشتری پهپاد، از آنچه تاکنون از ایران تهیه کرده است، دسترسی خواهد داشت.

پیش از این، موسسه صلح آمریکا گفته بود که تهران و مسکو در اوایل سال جاری میلادی اقدام برای تولید حدود شش هزار پهپاد ایرانی در خاک روسیه را آغاز کرده‌اند.

قبل از آن‌ نیز جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، گفته بود تاسیسات تولید پهپاد ایرانی در خاک روسیه احتمالا اوایل سال آینده میلادی، به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او با اشاره به اطلاعات ماهواره‌ای، محل تولید این پهپادها را منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا، در جمهوری خودمختار تاتارستان در غرب روسیه، اعلام کرد.

آقای کربی همچنین اشاره کرد پهپادهای ایرانی به منظور استفاده در جنگ علیه اوکراین، از مسیر دریای خزر به دست نیروهای روسی می‌رسد.

در ماه‌های اخیر، اکثر کشورهای غربی از اقدام جمهوری اسلامی برای ارسال پهپاد به روسیه انتقاد کرده‌اند. از جمله کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز ۲۰ تیر، در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواستند که حمایت نظامی خود از روسیه، از جمله تحویل پهپادها، را متوقف کند.

در این بیانیه تاکید شد که روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی، زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را هدف قرار داده و موجب کشته‌شدن شمار قابل توجهی از غیرنظامیان در این کشور شده است.

مسکو و تهران اتهام استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین را رد می‌کنند. با این همه، تصاویر منتشر شده از قطعات پیدا شده در اوکراین، حاکی از استفاده از این پهپادها است.

XS
SM
MD
LG